Nowy prezes IPN. Sejm zdecydował

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

22 lipca upływa kadencja dotychczasowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Jarosława Szarka. Nowy prezes IPN powoływany jest na wniosek Kolegium Instytutu przez Sejm za zgodą Senatu. Ta pierwsza izba podjęła decyzję. Posłowie zaaprobowali kandydaturę dr. Karola Nawrockiego.

  • Dr Karol Nawrocki to od kwietnia 2017 roku szef Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
  • Wśród planów dr. Nawrockiego jest powołanie “biura nowoczesnych technologii, które osiągnięcia naukowe i edukacyjne Instytutu przełoży na język zrozumiały i ciekawy dla młodzieży”, a także dalsza cyfryzacja zasobów IPN.
  • Widzę zatem konieczność wprowadzenia instytutu w realia XXI wieku przy jednoczesnym konsekwentnym realizowaniu jego misji naukowej, edukacyjnej, poszukiwawczej, prawnej i memoratywnej – podkreślił dr Nawrocki.
  • Zobacz także: Inauguracja Collegium Intermarium. Nowy konserwatywny ośrodek [TRANSMISJA]

Jeżeli Senat wyrazi zgodę na tę kandydaturę, nowy prezes IPN obejmie sswoje stanowisko w przewidzianym przepisami terminie. Dr Karol Nawrocki to od kwietnia 2017 roku szef Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wcześniej, po zakończeniu studiów na Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego, pracował w gdańskim oddziale IPN. Jest autorem lub współautorem kilku książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych z zakresu historii. Pracował też przez kilka lat jako samorządowiec.

– Swoją koncepcję funkcjonowania Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki zawarł w słowach: “Prawda nie obroni się sama”, sygnalizując tym samym potrzebę obrony prawdy dotyczącej historii Polski w kraju i za granicą w sposób usystematyzowany i konsekwentny – mówił prof. Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN, przedstawiając kandydaturę z mównicy sejmowej. Zapowiedział również powołanie “biura nowoczesnych technologii, które osiągnięcia naukowe i edukacyjne Instytutu przełoży na język zrozumiały i ciekawy dla młodzieży”, a także dalszą cyfryzację zasobów IPN.

Wprowadzenie IPN “w realnia XXI wieku”

– Każda formacja polityczna, która w swoim statucie ma służenie wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej, powinna zobaczyć w IPN kluczową dla naszej ojczyzny instytucję – podkreślił dr Karol Nawrocki w wywiadzie dla Tygodnika Katolickiego “Niedziela”. Zapowiedział, że chciałby, aby IPN był “instytucją sprawnie korzystającą ze swojego ogromnego dorobku w środowisku krajowym oraz międzynarodowym”. – I poszerzającą ten dorobek. Widzę zatem konieczność wprowadzenia instytutu w realia XXI wieku przy jednoczesnym konsekwentnym realizowaniu jego misji naukowej, edukacyjnej, poszukiwawczej, prawnej i memoratywnej. Wśród nowych wizji wydawniczych widzę choćby konieczność tłumaczenia na język polski międzynarodowej klasyki dotyczącej systemów totalitarnych – stwierdził.

wp.pl, niedziela.pl, twitter.com

POLECAMY