Kaczyński zapowiada „Polski Ład”. „Likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy system” [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

– Wierzymy w siłę polskiego państwa, w jego sprawność, wierzymy w rozsądek Polaków i dlatego przedstawiamy Polski Ład – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, otwierając konwencję partii.

  • „Polski Ład” ma zapewnić Polakom „takie życie, jak w krajach na zachód i południe od naszych granic” – zapowiedział Jarosław Kaczyński. – My chcemy te aspiracje zaspokoić. I w tej chwili jest na to szansa – ocenił.
  • Zmiany w służbie zdrowia, m.in. 24-godzinne dyżury, które będą udzielały pierwszej pomocy, mechanizm koordynacji leczenia najcięższych chorób, ośrodek obsługi pacjentów, 7 proc. PKB na służbę zdrowia.
  • Zmiany podatkowe, m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, podwyższenie drugiej stawki podatkowej do 120 tys. zł, likwidacja „umów śmieciowych”.
  • Polityka mieszkaniowa: Ma być możliwość uzyskania gwarancji bankowej na 100 tys. zł. Państwo będzie też spłacało część kredytów dla tych, którzy mają dzieci. Przy drugim dziecku będzie to np. 20 tys. zł.
  • 4 tysiące świetlic, 300 boisk i baseny. Poza tym 3600 boisk do renowacji i rewitalizacji – wymieniał Kaczyński.
  • Będziemy odbudowywać zamki, pałace, m.in. Pałac Saski w Warszawie – dodał.
  • Zobacz także: Polityk PiS przyznaje: Faktycznie, niektóre podatki zostały podwyższone. „Korwinizm jak marksizm”

Znane są już szczegóły zapowiadanego od pewnego czasu nowego programu PiS – Polski Ład, a pierwsze z nich przedstawił lider partii – Jarosław Kaczyński. – Zwiększymy wydatki na zdrowie do 7 proc. w relacji do PKB. W 2023 roku osiągną one poziom 6 proc. PKB – zapowiedział. Oprócz tego duże zmiany czeka system podatkowy. Zapowiedziano też szereg nowych inwestycji. – Polski Ład jest z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego, że Polacy są głęboko przekonani, że należy im się takie życie, jak w krajach na zachód i południe od naszych granic. I my chcemy te aspiracje zaspokoić. I w tej chwili jest na to szansa – ocenił Kaczyński.

Zmiany w służbie zdrowia

Kaczyński prezentację podstawowych założeń programu „Polski Ład” zaczął od kwestii służby zdrowia. – W każdym powiecie będą 24-godzinne dyżury, które będą udzielały pierwszej pomocy – powiedział. – Stworzymy mechanizm koordynacji leczenia najcięższych chorób. Sieć onkologiczna, której pilotaż już ruszył, sieć kardiologiczna – stwierdził. – Ośrodek obsługi pacjentów. Kto będzie chciał, to będzie mógł tam przekazać swoje medyczne dane. Każdy będzie mógł skorzystać z internetu albo infolinii, żeby zapisać się do lekarza. Będą smsy przypominające o wizytach. Cały ten mechanizm ma być bardzo sprawny. Musimy kształcić coraz więcej lekarzy, dotyczy to również pielęgniarek, ale i innych pracowników służby zdrowia. Przeprowadzimy wielkie procesy inwestycyjne i procesy naprawy, i będziemy mieć do tego wszelkie instrumenty – powiedział.

„Polski Ład”: Kaczyński zapowiedział zmiany w podatkach, inwestycje, zmniejszenie biurokracji

Zgodnie z wcześniejszymi przeciekami, poinformowano o planach podwyższenia kwoty wolnej od podatku. – Likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy i degresywny system podatkowy, a z drugiej strony podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Czyli 65 proc. emerytur, a także najniższa płaca będzie bez podatku – wskazał Kaczyński. – Kolejny mechanizm obniżenia podatków to podwyższenie drugiej stawki podatkowej. W tej chwili jest to 85 tys. zł rocznie, a będzie 120 tys. Jest to pierwsza podwyżka od 12 lat. Nie zapominamy również o tych lepiej zarabiających – zaznaczył. Inną ze zmian dla pracowników ma być likwidacja „umów śmieciowych”.

„Polski Ład”, jak poinformował Kaczyński, to także kwestie mieszkaniowe. Zapowiedział możliwość budowy budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 jedynie na podstawie zgłoszenia, „bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy”. Ma też być możliwość uzyskania gwarancji bankowej na 100 tys. zł. Państwo będzie też spłacało część kredytów dla tych, którzy mają dzieci. Przy drugim dziecku będzie to np. 20 tys. zł.

W swoim wystąpieniu lider PiS poruszył też kwestie wsi. – 4 tysiące świetlic, 300 boisk i baseny. Poza tym 3600 boisk do renowacji i rewitalizacji – wymieniał Kaczyński. Zapowiedział również wprowadzenie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym, a także opracowanie kodeksu rolnego. Ma nastąpić też „radykalne uproszczenie” biurokracji związanej z produkcją rolną.

„Chcemy umacniać naszą tożsamość i kulturę”

– Chcemy umacniać naszą tożsamość i kulturę – stwierdził także Kaczyński. Wśród proponowanych rozwiązań znalazła się ustawa, która zapewni status zawodowy artystom. – Będziemy odbudowywać zamki, pałace, m.in. Pałac Saski w Warszawie – dodał. – W szkołach średnich wprowadzimy naukę historii dwoma nurtami tzn., historię powszechną i historię Polski. Dla każdego z tych nurtów będzie przeznaczone 2-3, może więcej godzin w ciągu tygodnia. Będzie to ogromna zmiana – zapowiedział prezes PiS.

rmf24.pl, money.pl, se.pl

POLECAMY