Ukraina: Neonaziści maszerowali ku czi SS Galizien [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
ss-galizien

/ Fot. Twitter

Stolicą Ukrainy przeszedł pochód na cześć Waffen-SS Galizien. Dotychczas Ukraińcy, którzy kultywowali nazistowskie poglądy, podobne działania organizowali na zachodzie kraju.

Ukraiński portal Strana.ua podała informację o podjętych krokach. „W sieciach społecznościowych pojawiły się wezwania do udziału w ‚marszu wyszywanek’ na cześć dywizji Waffen-SS Galizien” – można wyczytać na stronie. Skandaliczne wydarzenie rozpoczęło się 28 kwietnia na placu Arsenala o godzinie 18:00 czasu miejscowego. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób

Dotychczas nie ustalono oficjalnego organizatora pochodu. Na platformie YouTube pojawił się natomiast film zapraszający na marsz. W materiale nie podano kto przewodzi wydarzeniu. Portal Strana.ua informuje, że film zamieszczono na Facebooku, na stronie „Hołosijiwśka Kryjiwka”. Fanpage zarządza były działacz ukraińskiej nacjonalistycznej partii – Swoboda.

Ponadto Strana.ua podała informację o organizacji festiwali „narodowo-patriotycznych” przy aprobacie władz Kijowa. Możliwe, że inicjatorem akcji jest Arsenij Biłodub, wokalista zespołu nazistowskiego. Jego grupa „Sokyry Peruna” występowała uprzednio na koncercie gdzie wśród zaproszonych był ówczesny premier Ołeksij Honczaruk. O sprawie informował portal Kresy.pl

Marsz ku czci nazistowskiego oddziału odbył się w stolicy Ukrainy po raz pierwszy. Poprzednie akcje neonazistowskie miały miejsce zazwyczaj we Lwowie. W kontrowersyjnej paradzie udział zapowiedziała organizacja C14 (inaczej –s14) oraz Prawy Sektor. W marszu wzięli udział członkowie organizacji neonazistowskich oraz potomkowie członków dywizji SS-Galizien.

nczas.com paradyzja.com

POLECAMY