Kryzys wiary w niemieckim Kościele. Zmniejszona zostanie liczba parafii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W niemieckim Kościele Katolickim trwa kryzys wiary. W czwartek w Fuldzie odbędzie się spotkanie biskupów, na którym omawiana będzie reforma organizacyjna diecezji. Z powodu malejącej liczby powołań kapłańskich zostanie w Niemczech diametralnie zmniejszona liczba parafii.

Przez kryzys wiary oraz powołań przechodzi obecnie niemiecki Kościół Katolicki. Tamtejszy Episkopat od dłuższego czasu szuka rozwiązania na coraz większe problemy związane z brakiem aktywnych księży, zdolnych do zarządzania parafią. Kolejnym tematem czwartkowego zgromadzenia biskupów będą zmniejszone przychody z ofiar pozostawianych przez wiernych w trakcie Mszy Świętej.

Zobacz także: Szef Rady Europejskiej idzie na kwarantannę. Szczyt UE przełożony

Dobrym przykładem skali problemu w niemieckim Kościele może być obecnie najliczniejsza pod względem parafii Archidiecezja Kolońska. W planach jest bowiem stopniowa reorganizacja w diecezji. Do 2030 roku zmniejszona zostanie liczba parafii z 500 do 50 za sprawą połączenia ze sobą kilku-kilkunastu parafii w jedną.

“W lipcu Watykan wyraził swoją opinię na temat reform w niemieckim kościele, wywołując niemałą irytację wielu biskupów. Kongregacja ds. Duchowieństwa podkreśliła wyraźnie: parafie muszą być prowadzone przez księży – zawsze. To jasne odrzucenie koncepcji, by prowadziły je zespoły równouprawnionych duchownych i świeckich. Tymczasem liczba księży maleje, parafie powiększają się. Administracja to jedno, a duszpasterstwo – drugie” – podaje dziennik Deutsche Welle.

Diecezja w Trewirze najdłużej pracuje nad reformą strukturalną. Jej projekt w roku 2019 został odrzucony przez Watykan. Zakładał utworzenie 35 dużych parafii w miejsce 887 mniejszych. Te nowe miałyby być zarządzane przez zespoły duchownych i świeckich. Po odrzuceniu koncepcji przez Watykan powstał pomysł utworzenia 172 związków – każde pod kierownictwem księdza. Diecezja moguncka chce do 2030 roku utworzyć 50 parafii w miejsce 134.

Wśród niemieckich wiernych narasta frustracja związana z tak ogromną zmianą w strukturze ich Kościoła Katolickiego. W ostatnim czasie powstaje wiele wspólnot parafialnych, które mocno angażują się w życie swojej parafii. Wielu z nich deklaruje, że odbije się to na życiu Kościoła i lokalnych społeczności – “Jeśli będzie trzeba jechać 50 km do kościoła, to nie ma przyszłości” – stwierdziła Susanne Ludewig z katolickiej organizacji “My jesteśmy Kościołem”.

dw

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY