Stołeczna prokuratura: Marsz Niepodległości działa zgodnie z Konstytucją RP

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Warszawska Prokuratura Okręgowa negatywnie rozpatrzyła wniosek o delegalizację Marszu Niepodległości, autorstwa posłów Platformy Obywatelskiej – Moniki Wielichowskiej i Sławomira Nitrasa. Posłowie powoływali się na przepisy, mówiące o nienawiści rasowej, ideologii faszyzmu i nazizmu.

Mirosława Chyr, rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej mówi, że w swym wniosku posłowie Wielichowska i Nitras powoływali się na ustawę o stowarzyszeniach i przypominali, że podczas Marszu Niepodległości 2017 doszło do “rażących naruszeń prawa przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości”.

ZOBACZ TEŻ: 60% Polaków kupuje świadomie.

Według opinii posłów zachowanie uczestników marszu wyczerpywało znamiona przestępstwa publicznego propagowania totalitarnego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych oraz publicznego znieważania grup ludności z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, czy wyznaniowej – mówi Mirosława Chyr.

ZOBACZ TEŻ: Zmiany w lokalach wyborczych. Jest rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia.

Wszystkie postępowania, jakie dotyczyły Marszu Niepodległości – chodzi tu o zachowania niektórych uczestników – zakończone zostały wydaniem postanowień o odmowie wszczęcia postępowania, bądź jego umorzeniu. Należy podkreślić, że oskarżenia te dotyczą jedynie zachowania osób prywatnych, nie zaś Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

ZOBACZ TEŻ: Szkocja i “rasizm strukturalny”.

Wbrew twierdzeniem zawartym w piśmie posłów na Sejm, stowarzyszenie nie jest podmiotem, które może naruszyć prawo poprzez popełnienie czynów stypizowanych w art. 256 i art. 257 Kodeksu karnego. Zgodnie z ustawą o stowarzyszeniach, stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych, a zatem nie jest osobą fizyczną, która podlega normom karnym – dodaje Mirosława Chyr.

ZOBACZ TEŻ: Ich prawdziwe cele. LGBT w natarciu.

Po przeanalizowaniu statutu i działań Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Prokuratura Okręgowa wywnioskowała, że działalność Stowarzyszenia opiera się na promocji nowoczesnego patriotyzmu, szacunku do Narodu i jego historii, nie ma zaś tam przemocy, tajności działań i stosowania nielegalnych metod, celem przejęcia władzy w państwie. Tak więc Stowarzyszenie Marsz Niepodległości działa zgodnie z prawem, obowiązującym w Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: TVP Info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY