Unijne dofinansowanie polskich technologii kosmicznych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Firma Astronika otrzyma 10 mln złotych grantu. Unijne dofinansowanie wspomoże rozwój polskich technologii kosmicznych tak jak astro-moduły do satelitów. Pozwoli to na łatwą adaptację technologii pod warunki klienta.

Unijne dofinansowanie dla firmy Astronika jest jednym z punktów programu “Szybkiej Ścieżki” kontrolowanej przez ministerstwo funduszy i rozwoju regionalnego. O udzieleniu przez Fundusz Unijny tych środków poinformowała minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

“To kolejny przykład, że w trudnych czasach pandemii można realizować projekty rozwojowe. Dobrze zainwestowane Fundusze Europejskie nie tylko pomagają poszczególnym firmom rozwijać się i realizować nowatorskie projekty, ale są skuteczną szczepionką “antywirusową” dla gospodarki. Technologie kosmiczne to awangarda innowacji. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu Astronika będzie mogła rozwinąć skrzydła i realizować projekty, wpisujące się w trend New Space” – powiedziała.

Zobacz także: Polska Grupa Lotnicza jednak nie kupi linii niemieckich Condor Airlines

Minister funduszy i rozwoju regionalnego mówiła o udzielanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wsparciu dla polskich naukowców i przedsiębiorców podczas pozyskiwania funduszy z UE.

https://twitter.com/NCBR_pl/status/1247192167417884674?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1247192167417884674&ref_url=http%3A%2F%2Fpolskieradio24.pl%2F42%2F273%2FArtykul%2F2491406%2C10-mln-zl-na-technologie-kosmiczne-Fundusze-Europejskie-pomoga-w-budowie-polskich-satelitow

“Udzielamy różnorodnej pomocy firmom dotkniętym przez działanie koronawirusa, ale mam nadzieję, że kolejne przedsiębiorstwa będą sięgać po granty w trwających konkursach Szybkiej Ścieżki. Fundusze Europejskie otwierają polskim firmom furtkę do podboju sektora kosmicznego. Rozwój branży lotniczej sprawia, że zwrot „Made in Poland” coraz częściej gości w kosmosie” – podkreślała minister Jarosińska-Jedynak.

Przyszłość astro-modułów

Budowanie satelitów jest bardzo czasochłonne i kosztowne. Projektowane przez spółkę Astro-Moduły mają pozwolić na szybkie dostarczenie do klienta niezawodnego rozwiązania, które w danej klasie satelitów (w tym przypadku do 500 kg) może być łatwo adaptowalne do szczególnych wymagań misji.

Technologię astro-modułów dla satelitów broni manager firmy Astronika, Michał Szwajeski – “Jeśli zapadnie decyzja o budowie polskiego satelity, nasze rozwiązania w postaci Astro-Modułów mogą w znaczący sposób przyczynić się do przyspieszenia procesu tworzenia i w efekcie posiadania przez państwo krytycznej infrastruktury” – wyznając, iż jego firma przygotowuje się na produkcję polskiego satelity.

PR24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY