Szczerski: Prezydenci USA, Niemiec i Polski wystąpią 1 września w Warszawie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

– Podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Placu Piłsudskiego w Warszawie wystąpienia wygłoszą prezydenci: Polski, Niemiec oraz USA – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Oznacza to, że obok Andrzeja Dudy wystąpią Donald Trump oraz Frank Walter Steinmeier. Szczerski podkreślił, że właśnie w Warszawie odbędą się główne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– Spodziewamy się obecności 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy. Wszyscy oni będą gośćmi pana prezydenta podczas tych uroczystości tutaj, w Warszawie – mówił Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, iż głównym motywem obchodów będą „pamięć i przestroga”. Słowa te znajdą się na dzwonie, który zostanie podarowany miastu Wieluń, a w który każdy z przywódców państwa uderzy podczas uroczystości.

Prezydenci Polski, USA i Niemiec odwiedzą też Wieluń. – Wieluń był, jak państwo wiecie, tym miastem, które zostało zbombardowane jako jedno z pierwszych, całkowicie bezbronne i całkowicie niewinne miasto, niemające żadnego znaczenia wojskowego, żadnego znaczenia tak naprawdę strategicznego (…). Żeby także pokazać totalny wymiar tej wojny został zbombardowany szpital, kościół, synagoga po to tylko po prostu, żeby zasiać terror, rozpocząć wojnę totalną – mówił Szczerski.

Znane są już też szczegóły wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Prezydent USA przyjedzie do Polski 31 sierpnia a opuści Warszawę wczesnym popołudniem, 2 września. To właśnie wtedy Trump będzie gościem w Pałacu Prezydenckim, gdzie odbędzie rozmowę w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą. Odbędą się też wówczas rozmowy plenarne delegacji. Prezydenci zjedzą również wspólnie lunch. Następnie spotkają się z dziennikarzami. Program domknie spotkanie Trumpa z premierem i przedstawicielami rządu.

PCH24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY