Sąd za rodzicami – głośna sprawa nastolatki, która przeszła na islam

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Sąd Okręgowy w Warszawie opowiedział się za ochroną władzy rodzicielskiej małżeństwa, którego córka pod wpływem niebezpiecznej grupy przeszła na islam i zerwała kontakty z rodzicami.

Zażalenie pełnomocników dziewczyny, którzy domagali się przyznania jej statusu strony w sprawie postępowania dotyczącego władzy rodzicielskiej zostało odrzucone. Małżeństwo reprezentują prawnicy z Instytutu Ordo Iuris 

Rodzina z Ukrainy przyjechała do Polski kilka lat temu. Maria R. rozpoczęła naukę w gimnazjum w Warszawie. Podczas zajęć teatralnych, na które uczęszczała, nawiązała kontakt z radykalną grupą muzułmańską. Pod jej wpływem przeszła na islam i zerwała kontakty z najbliższymi. Ponadto, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która rzekomo pomaga dziewczynie, doprowadziła do zaognienia konfliktu między Marią, a jej rodzicami. Gdy dziewczyna zaczęła chodzić na terapię do Fundacji, oskarżyła Oksanę i Wiktora R. o rzekome stosowanie przemocy wobec niej, co miało się objawiać tym, że nie akceptowali oni radykalnej zmiany trybu życia córki.

Dziecko zostało odseparowane przez sąd i umieszczone w pieczy zastępczej, gdzie nie podlega kontroli rodziców. W związku z tym, Sąd Rejonowy w Warszawie wszczął z urzędu postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Prawnicy Ordo Iuris podjęli się reprezentacji rodziców wskazując na ich konstytucyjne prawo do wychowania córki zgodnie z własnymi poglądami. Na pierwszej rozprawie małoletnia stawiła się wraz z trzema swoimi pełnomocnikami, którzy wnieśli o przyznaniu dziecku statusu strony w postępowaniu. Prawnik Ordo Iuris wniósł o oddalenie wniosku wskazując, że z mocy prawa dziecko nie jest stroną w postępowaniu o ograniczenie władzy rodzicielskiej. 

Sąd pierwszej instancji oddalił wniosek pełnomocników dziewczyny, na co ci złożyli zażalenie do Sądu Okręgowego w Warszawie. Jednocześnie przed rozpoznaniem zażalenia, prawnicy małoletniej wnieśli do Sądu Okręgowego pismo, aby ten przedstawił sprawę Sądowi Najwyższemu. W odpowiedzi na to prawnicy Ordo Iuris złożyli pisemną odpowiedź, w której przytoczyli dotychczasowe utrwalone stanowisko doktryny prawa rodzinnego oraz aktualne orzecznictwo Sądu Najwyższego, które potwierdzało ich argumentację. Sąd Okręgowy odrzucił zażalenie pełnomocników dziewczynki i odmówił przedstawienia niniejszej sprawy Sądowi Najwyższemu.

„Próba przyznania statusu strony dziecku w postępowaniu o władzę rodzicielską jego rodziców była bezprecedensowym działaniem, które w swojej konsekwencji mogło doprowadzić do pogłębienia problemów w tej rodzinie, a także zakwestionować rolę rodziców w wychowaniu swoich dzieci. Jak słusznie wskazuje aktualne orzecznictwo Sądu Najwyższego, relacja pomiędzy rodzicami a dzieckiem odznacza się nadrzędnością, która wyłącza możliwość przyznania statusu strony dziecku w tego typu postępowaniu”– skomentował adw. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris

Rodziców reprezentują adw. Jerzy Kwaśniewski i adw. Maciej Kryczka.

Ordo Iuris
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY