Arabia Saudyjska: Powstała aplikacja dla mężczyzn do nadzorowania kobiet

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Arabii Saudyjskiej mężczyźni mogą zainstalować aplikację Absher, która nadzoruje kobiety. Aplikacja informuje o każdym kroku kobiety.

Zintegrowana z rządową bazą danych kobiet ostrzega opiekuna np. gdy kobieta używa paszportu. Można kilkoma klikami zamknąć dla niej lotnisko – informuje Adam Gwiazda na Twitterze.

https://twitter.com/delestoile/status/1092528019321876480

Arabia Saudyjska jest jednym z najbardziej „konserwatywnych” krajów islamskich. Saudyjki nie mogą przedsięwziąć wielu rzeczy bez pozwolenia swojego męskiego opiekuna – zazwyczaj męża, ojca, brata lub syna.

Czytaj więcej: Arabia Saudyjska: kobiety powiadamiane o swoim rozwodzie przez SMS

Składa się na to między innymi ubieganie się o paszporty, podróżowanie za granicę, zawarcie małżeństwa, otwieranie konta bankowego, rozpoczęcie niektórych działalności gospodarczych, poddanie się operacji w szpitalu (operacja wynikająca z choroby również się w to wlicza).

Jak działa system Absher? Wysyła do opiekuna kobiety SMS w razie “niepożądanych” przez niego działań kobiety. Aplikacja działa od lat, ale została uaktualniona do potrzeb mężczyzn.

Absher po arabsku oznacza “kaznodzieja”. Ten państwowy system umożliwia mężczyznom m.in. płacenie mandatów za parkowanie lub odnowić swoje prawo jazdy. Mężczyźni mogą jednak włączyć w nim funkcje automatycznych SMS-ów, które informują o próbie wyjazdu z kraju.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY