Nielegalnie sprowadzili do Polski prawie 2 tys. Ukraińców! Stanęli przed sądem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polacy, którzy zorganizowali nielegalne przekroczenie granicy RP ponad 1800 obywatelom Ukrainy staną przed sądem. Akt oskarżenia przeciwko nim wpłynął do Sądu Rejonowego w Żywcu. Mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Jak informuje Straż Graniczna, akt oskarżenia to finał sprawy prowadzonej od połowy 2017 roku przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału SG. Organizatorami przestępczego procederu byli dwaj mężczyźni, mieszkańcy powiatu żywieckiego (74-letni ojciec i 47-letni syn ).

Pod pozorem legalnego prowadzenia działalności gospodarczej i zatrudniania cudzoziemców rejestrowali w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żywcu oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom.

Następnie dokumenty te trafiały do współpracujących z nimi obywateli Ukrainy, którzy odsprzedawali dokumenty swoim rodakom. Cena dokumentu umożliwiającego wyłudzenie polskiej wizy dochodziła nawet do 200 euro.

Funkcjonariusze SG,w ramach prowadzonego śledztwa, ustalili, że żaden z obywateli Ukrainy na rzecz którego zarejestrowano stosowne dokumenty w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żywcu, nie dotarł do potencjalnego pracodawcy.

Większość z nich wyłudzone wizy wykorzystała do nielegalnego przekroczenia granicy Unii Europejskiej i podjęcia pracy w innych krajach Europy Zachodniej. Śledztwo prowadzono pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu.

 

strazgraniczna.pl 
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY