Eksport brytyjskiego przemysłu zbrojeniowego zaliczył rekordowy wzrost

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. nowastrategia.org.pl

Wielka Brytania informuje, że w roku 2017 nastąpił rekordowy wzrost eksportu uzbrojenia. Zgodnie z opublikowanymi przez Defence Security Organisation danymi wzrost wynosi aż 53%.

Wzrost eksportu uzbrojenia to ogromny skok w stosunku do lat poprzednich, zwłaszcza do roku 2016, kiedy eksport wynosił 5,9 mld funtów. Defence News podkreśla, że przedstawione dane stanowią “drugi największy sukces eksportowy w ostatniej dekadzie”.

Portal Defence24 zauważa, że największym sukcesem była sprzedaż sprzętu związanego z programem F-35, silników Rolls-Royce do Niemiec oraz pracę z Turcją nad potencjalnym programem myśliwca przyszłości. DSO podkreśla również, że wynik za poprzedni rok w 91 proc. wypracował przede wszystkim umowy sektora lotniczego.

Wynik Wielkiej Brytanii nie dziwi, gdy weźmie się pod uwagę wzrost eksportu przemysłu zbrojeniowego na całym świecie. Pierwsze miejsce w rankingu zajmują Stany Zjednoczone, odpowiadając, jak podają Brytyjczycy, za 53 proc. eksportu.

Na podium trafiła również Rosja, z 12-proc. udziałem. Natomiast na liście największych importerów uzbrojenia znajdziemy Arabię Saudyjską, Indie oraz Katar, które zajmują trzy pierwsze miejsca.

Niemałą rolę przypisuje się też wsparciu czynników państwowych. “Ministerstwo Obrony nadal będzie odgrywać kluczową rolę we wspieraniu i promocji sprzętu i usług obronnych, uznając, że eksport przemysłu zbrojeniowego stanowi znaczący wkład w rządowy program rozwoju gospodarczego.”

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY