STS pozywa producenta napoju za reklamę “wykorzystującą wizerunek młodej kobiety w kontekście czysto seksualnym”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Stowarzyszenie Twoja Sprawa pozywa za reklamę Devil Energy. To chyba taki pierwszy proces w Polsce, kiedy NGO pozywa firmę za naruszenie dobrych obyczajów w reklamie. Podstawą pozwu jest ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Reklama ukazuje zdjęcie kobiety w pozie sugerującej, że klęczy ona przed mężczyzną, który dłonią unosi jej brodę. Został także wykorzystane hasło: “Ona już wie, co za chwilę będzie miała w ustach”.

Podstawą złożenia pozwu jest art. 16 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, który za czyn nieuczciwej konkurencji uznaje reklamę niezgodną z prawem, dobrymi obyczajami oraz naruszającą godność człowieka.

Reklama, którą się zajęliśmy, była wyjątkowo uprzedmiotawiająca kobiety, gdyż do sprzedaży słodzonego napoju wykorzystano wizerunek młodej kobiety w kontekście czysto seksualnym – powiedziała Izabela Karska ze Stowarzyszenia “Twoja Sprawa”.

Powodem, dla którego reklamodawcy pozwalają sobie na publikację reklam naruszających dobre obyczaje, jest to, że czują się bezkarni. Nawet orzeczenia Rady Reklamy nie łączą się dla reklamodawcy z namacalnymi konsekwencjami – oceniło STS.

Stowarzyszenie Twoja Sprawa (STS) zajmuje się ochroną dzieci i młodzieży przed niekontrolowanym i zbyt łatwym dostępem do pornografii. Podejmuje działania eliminujące z przestrzeni publicznej przejawy obsceniczności, seksualizacji i uprzedmiotowienia kobiet, wulgarności oraz szeroko rozumianego naruszenia dobrych obyczajów w reklamie i mediach.

gosc.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY