Watykan zawarł umowę z Arabią Saudyjską o budowaniu kościołów katolickich

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. screen twitter Xportal.pl

Historyczne porozumienie zawarli dyplomaci Stolicy Apostolskiej i Arabii ​​Saudyjskiej. Królestwo dynastii Saudów po raz pierwszy w historii kraju podpisało umowę o współpracy z Watykanem, na mocy której będzie można na jego terenie budować kościoły dla chrześcijan.

W deklaracji zobowiązano się bronić ważnej roli religii i kultur w wyrzeczeniu się przemocy, ekstremizmu, terroryzmu i zadeklarowano dążenie do osiągnięcia bezpieczeństwa i stabilności na świecie.

Porozumienie zostało podpisane przez sekretarza generalnego Światowej Ligi Muzułmańskiej – szejka Mohammeda bin Abdela Karima Al-Issę i przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego w Watykanie – francuskiego kardynała Jeana-Louisa Taurana. Porozumienie stanowi również, że zostanie ustanowiony wspólny komitet koordynujący, złożony z dwóch przedstawicieli obu stron w celu organizacji przyszłych spotkań. Oczekuje się, że komitet spotykać się będzie raz na dwa lata, a jego spotkania będą się odbywać na przemian w Rzymie i mieście wybranym przez Islamską Ligę Światową.

Historyczne spotkania

Historyczna wizyta obejmowała także spotkanie z księciem Korony Arabii Saudyjskiej – Mohamedem Binem Salmanem w stolicy Arabii Saudyjskiej w Rijadzie.

Wcześniej w marcu Bin Salman spotkał się z koptyjskim papieżem – Tawadrosem II z Aleksandrii podczas wizyty w Egipcie. Tawadros mocno pochwalił Bin Salmana, mówiąc, że reprezentuje on otwarty i nowoczesny wizerunek Królestwa Arabii Saudyjskiej.

– Wizyta księcia saudyjskiego była dla mnie ogromną przyjemnością. Byłem pod wrażeniem jego osobowości i uśmiechu oraz jego wiedzy i zrozumienia historii i bieżących wydarzeń – powiedział Tawadros II podczas wywiadu na kanale satelitarnym MBC.

Mimo, iż oficjalnie wszyscy obywatele Arabii Saudyjskiej muszą być muzułmanami, ocenia się że żyje tam około miliona katolików. Są to głównie imigranci z Filipin, których jest tam około 1 200 000. Rząd Arabii Saudyjskiej zezwala chrześcijanom na przyjazd do kraju, ale prawo uniemożliwiało im do tej pory praktykowanie swojej religii oraz jej wyrażanie.

źródło: dzienniknarodowy.pl / albawaba.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY