78. rocznica agresji Niemiec na Polskę – Duda w Wieluniu, Szydło na Westerplatte

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

1 września to jedna z najważniejszych dat w polskiej historii. Jak co roku Prezydent Andrzej Duda i Prezes Rady Ministrów Beata Szydło uczestniczyli w uroczystościach związanych z napaścią niemiecką na Polskę w Wieluniu i na Westerplatte.

W Wieluniu o 4:40 zawyły syreny, na pamiątkę niemieckiego bombardowania. Podczas uroczystości Andrzej Duda nazwał to miasto oraz Westerplatte symbolami II wojny światowej – Westerplatte symbolem niezłomnego, polskiego żołnierza, bohaterstwa polskich żołnierzy, ostrzeliwanych przez wroga; a Wieluń symbolem niemieckiego bestialstwa, złamania konwencji międzynarodowej, zdradzieckiego ataku, zniszczenia szpitala, obiektów kultu. Porównał zbombardowanie do współczesnych ataków terrorystycznych. Nikt nie był tak traktowany przez Niemców jak Żydzi i Słowanie – nas niszczyli w sposób bezwzględny, to jest straszliwy symbol tej wojny […] Nikt się nie spodziewał, że zaczną od bombardowania śpiącego miasta – powiedział Prezydent.

Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa wspomniał ponad 1200 ofiar cywilnych, które poległy w niemieckim ataku. Podkreślił, że w jego wyniku 75% miasta zostało zrównane z ziemią. Nawiązał również do współczesnej retoryki, według której funkcjonuje pojęcie “polskich obozów śmierci”. Wyraźnie zaznaczył, że to Niemcy byli najeźdźcami, a Polska złożyła wielką ofiarę w walce i późniejszej okupacji kraju. Po przemówieniach oddano salwę honorową, a pod obeliskiem ofiar złożono wieńce. Andrzej Duda składał wieniec jako pierwszy, wraz z ocalałymi po bombardowaniu mieszkańcami Wielunia.

W uroczystościach na Westerplatte brała udział Premier Beata Szydło. Rozpoczęły się tradycyjnie ok. 4:45, na pamiątkę ataku pancernika “Schleswig-Holstein” na Wojskową Składnicę Tranzytową. Prezes Rady Ministrów w swoim przemówieniu mówiła, że II wojna światowa była nie tylko konfliktem militarnym, ale przede wszystkim hekatombą zwyczajnych ludzi. Jesteśmy tu dziś po to, by oddać hołd polskim żołnierzom. Czynimy tak od lat. By upamiętnić ich heroizm oraz uczcić pamięć ofiar tej największej w historii wojny. […] Dwudziestokrotnie liczniejsze siły niemieckie przez tydzień nie potrafiły złamać oporu obrońców. Kilkadziesiąt odpartych szturmów sprawiło, że polscy żołnierze zyskali szacunek wojsk najeźdźcy. Dowódca po kapitulacji dostał prawo ubrania galowego munduru. Był to jeden z niewielu przykładów cywilizowanej postawy niemieckich okupantów. Okupowana Polska była bowiem krajem wyjątkowego terroru, gdzie za ukrywanie Żydów skazywano na śmierć całe rodziny mówiła polska Premier na Westerplatte.

Po jej przemówieniu oddano salwę honorową, złożono kwiaty oraz znicze pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Poza przemówieniem Premier, odczytano list Prezydenta Andrzeja Dudy oraz gdańskiego księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. W uroczystościach uczestniczyli ministrowie – Antoni Macierewicz, Anna Zalewska, Witold Waszczykowski, Mariusz Błaszczak, Elżbieta Rafalska, szef BBN Paweł Soloch i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Poza nimi obecny był prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wojsko oraz harcerze z ZHP.

Cześć i chwała Bohaterom!

premier.gov.pl/twitter.com/wp.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY