REKLAMA

Rząd szykuje nocną prohibicję? Jest projekt ustawy ws. sprzedaży alkoholu

Rząd szykuje nocną prohibicję? Jest projekt ustawy ws. sprzedaży alkoholu

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, który za zadanie ma walkę z alkoholizmem.

Samorządy zyskałyby m.in. więcej narzędzi do ograniczenia liczby punktów sprzedaży, a także spożycia. Zmiany byłyby rewolucyjne.

REKLAMA

Rada gminy może ustalić, w drodze uchwały, dla terenu gminy lub wskazanych jednostek pomocniczych gminy, ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22.00 a 6.00 – można przeczytać w projekcie.

Prawo i Sprawiedliwość chce także, aby to właśnie samorządy miały wpływ na ilość miejsc sprzedaży alkoholi. Co ciekawe dotyczy to także alkoholi, które nie podlegały ograniczeniu, a więc tych do 4,5%. Jak mówią pomysłodawcy: wielkość spożycia alkoholu w Rzeczypospolitej Polskiej jest wyższa niż średnia wielkość spożycia alkoholu w krajach Unii Europejskiej.

Autorzy powiedzieli również: Ograniczanie dostępności fizycznej i ekonomicznej jest uznanym na świecie mechanizmem przyczyniającym się do ograniczenia spożycia alkoholu, w tym przez młodzież.

Przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

onet.pl

REKLAMA

Komentarze