REKLAMA

Premier wytyka Niemcom i Francji brak odpowiedniego zaangażowania w NATO

Premier wytyka Niemcom i Francji brak odpowiedniego zaangażowania w NATO

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla niemieckiego „Die Welt” mocno wytknął Niemcom i Francuzom niedotrzymywanie przepisów NATO ws. wydawania 2% PKB na obronność kraju. Sceptycznie podchodzi do tematu normalizacji stosunków z Rosją.

REKLAMA

Odnosząc się do wypowiedzi Prezydenta Francji Emmanuela Macrona o tzw. śmierci mózgowej NATO, polski Premier wytknął Niemcom i Francuzom brak zaangażowania w modernizację swoich armii krajowych.

„Jeśli NATO coś dolega, to wynika to z braku zaangażowania niektórych członków. Między innymi Francja i Niemcy, jak dotąd, nie dotrzymały własnych obietnic wydawania dwóch proc. PKB na obronę. Jak w takiej sytuacji NATO ma spełniać oczekiwania?” – wyraźnie podkreślił Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Lewica trzeszczy. Leszek Miller krytycznie o Robercie Biedroniu

„Na wschodzie Europy odczuwamy wzmocnienie współpracy w dziedzinie obronności. (…) Ważne jest dla nas, by Berlin bardziej uwzględniał obawy sojuszników NATO ze Wschodu, niż robi to Francja” – kontynuował polski Premier.

W kwestii normalizacji stosunków z Rosją, Mateusz Morawiecki podchodzi sceptycznie – „Normalizacja stosunków z Rosją bez wzajemności z jej strony nie ma sensu. Rosja musiałaby wycofać się z Krymu i zakończyć infiltrowanie wschodniej Ukrainy. Nie uważamy też roli, jaką Moskwa odgrywa w Syrii, za szczególnie konstruktywną”.

Premier jasno wyraził co myśli na temat krytyki USA przez niektóre kraje Unii Europejskiej oraz mówił o ograniczeniu wpływów chińskich – „Bez współpracy z USA Unia nie będzie w stanie przeciwstawić się rosyjskim atakom hybrydowym i rosnącym wpływom Chin”.

„Spójrzmy chociażby na budowę sieci 5G. Wolałbym ją rozwijać z Niemcami i Francją niż z Huawei” – dopowiedział.

interia/die welt

REKLAMA

Komentarze