REKLAMA

Polacy leczą się za granicą. Nie chcą czekać na operacje w Polsce

Polacy leczą się za granicą. Nie chcą czekać na operacje w Polsce

Polacy leczą się za granicą. Zbyt długi czas oczekiwania sprawia, że rodacy coraz częściej wybierają Czechy, Niemcy i Litwę na przeprowadzanie zabiegów medycznych.

Dlaczego Polacy nie chcą leczyć się w Polsce? Dla Rzeczpospolitej wyjaśnił to były prezes NFZ, Marcin Pakulski: „Jest blisko i nie ma bariery językowej, a czeskie kliniki coraz częściej zatrudniają polskich lekarzy i pielęgniarki”.

Brak obrazka

Dane jasno wskazują, że w Czechach Polacy przede wszystkim zapisują się na operacje zaćmy. W 2018 roku Czesi wykonali na Polakach aż 98,5 proc. wszystkich zagranicznych operacji. Leczenie odbywa się na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na leczenie za granicą najczęściej decydują się mieszkańcy województw: Śląskiego, Dolnośląskiego i Małopolskiego. W Polsce na operację zaćmy czeka się nawet trzy lata.

REKLAMA

„Najważniejszym powodem są jednak kolejki, bo ponad rok czekania to wciąż bardzo długo. Polacy korzystają więc z dyrektywy transgranicznej, która gwarantuje obywatelom UE równy dostęp do świadczeń” – podkreśla „Rzeczpospolita”.

Rzeczpospolita
REKLAMA

Komentarze