REKLAMA

Paderewski znów w Poznaniu. Stulecie wybuchu powstania wielkopolskiego

Paderewski znów w Poznaniu. Stulecie wybuchu powstania wielkopolskiego

W Poznaniu miała miejsce rekonstrukcja wydarzeń sprzed stu lat. Zainscenizowane zostało przybycie do miasta Ignacego Jana Paderewskiego. To zdarzenie uznaje się za początek powstania wielkopolskiego.

REKLAMA

Paderewski przyjechał pociągiem na Dworzec Letni o godz. 16. Tak jak sto lat temu przywitały go tłumy poznaniaków, które gromadziły się tam już kilkadziesiąt minut wcześniej. O godz. 17 Paderewski odjechał w kierunku Swarzędza, gdzie również przywitał się z mieszkańcami.

W rolę Ignacego Jana Paderewskiego wcielił się Andrzej Lajborek, aktor Teatru Nowego. Natomiast żonę mistrza grała Halina Owsianna, poznańska radna.

Postępowa Francja wprowadza godzinę policyjną

– Tłumy, które mnie witały, powodują moje największe wzruszenie. Dziękuję, że jesteśmy w sprawie odzyskania niepodległości razem. Musimy ją wywalczyć wszyscy – matka Polska chce nas wszystkich. Niech żyje Polska wolna, zgodna, suwerenna. Po wsze czasy! – mówił Paderewski ze sceny. Odpowiadały mu okrzyki „niech żyje” i „wiwat”.

Przejazd pianisty przez Wielkopolskę i jego wizyta w poznaniu 26 grudnia 1918 r. stały się punktem zapalnym do wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego.

REKLAMA

Komentarze