Niemcy specjalnie tworzyli prawo tak, aby nie płacić reparacji? Mocne oskarżenia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Arkadiusz Mularczyk, szef parlamentarnego zespołu do spraw reparacji wojennych nie szczędzi mocnych oskarżeń pod adresem Niemiec. Jego zdaniem nasz zachodni sąsiad celowo tak kształtował swoje ustawodawstwo, aby nie ponosić odpowiedzialności za zbrodnie dokonane podczas II wojny światowej na Polakach.

Sprawa reparacji za szkody z czasów II wojny światowej, jakich od Niemiec ma domagać się Polska na dobre weszła do debaty publicznej. Powstał już nawet specjalny zespół parlamentarny, którego zakres działań ma obejmować m.in. analizę i gromadzenie dokumentacji dotyczącej wysokości oraz trybów dochodzenia odszkodowania za szkody wyrządzone Polsce; oszacowanie wysokości szkód poniesionych przez Polskę w wyniku działań wojennych, jak i okupacji niemieckiej; analizę prawnych możliwości dochodzenia od Niemiec odszkodowań.

Na czele zespołu stanął Arkadiusz Mularczyk, który na antenie TVP Info komentował sprawę reparacji. Nie zabrakło mocnych słów i oskarżeń. Zdaniem polityka, działania Niemiec w tej sprawie były “perfidne i brutalne”. Oni grali na przedawnienie i zapomnienie. Niemcy tak tworzyli ustawodawstwo, żeby nie płacić Polakom odszkodowań. Osiągnęli taki efekt, że z 12 mln obywateli, którzy ponieśli straty osobowe w czasie II wojny, to raptem milion osób dostało pomoc humanitarną. – stwierdził.

Mularczyk skomentował również brak udziału polityków opozycji w pracach zespołu. Kilka dni temu został powołany parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za straty wyrządzone w czasie II wojny światowej. Do zespołu weszli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, opozycja jest sceptyczna do tego tematu. Opozycja uważa, że nie należy psuć relacji z Niemcami, my natomiast uważamy, że Polsce należą się odszkodowania. – powiedział.

Pierwsze posiedzenie zespołu jest zaplanowane na kolejne posiedzenie Sejmu, tj. w dniach 10-13 października.

Źródło: tvp.info
Fot.: Wikimedia.com
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY