REKLAMA

Neobanderowcy odwołują przyjazd na Marsz Niepodległości

Neobanderowcy odwołują przyjazd na Marsz Niepodległości

Neobanderowcy z ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej „Karpacka Sicz” odwołali swój zapowiadany przyjazd na Marsz Niepodległości. Wcześniej przedstawiciele organizatorów marszu zaznaczali, że zarówno „Karpacka Sicz”, jak i zapraszający ich tzw. Czarny Blok nie są tam mile widziani.

Jak informowaliśmy wcześniej, neobanderowcy z radykalnie nacjonalistycznego ukraińskiego ugrupowania „Sicz Karpacka” zamierzali wziąć udział w Marszu Niepodległości w Warszawie. Mieli dołączyć do tzw. Czarnego Bloku, w skład którego wchodzą m.in. autonomiczni nacjonaliści, Niklot oraz środowisko związane z czasopismem „Szturm”, które sympatyzują i współpracują z ukraińskimi nacjonalistami.

„Mając na uwadze wyjątkowy charakter marszu w stulecie odzyskania niepodległości oraz pragnąc celebrować ten dzień tak godnie, jak to tylko możliwe, a zatem bez sporów i waśni między samymi Polakami, postanowiliśmy w dniu wczorajszym (6.11.2018), wraz z przedstawicielami Karpackiej Siczy odwołać przyjazd jej działaczy na Czarny Blok” – poinformowano na stronie internetowej tzw. autonomicznych nacjonalistów, współpracujących z organizacjami ukraińskich nacjonalistów. Oświadczenie opublikowano 7 listopada br.

„Działacze Karpackiej Siczy rozumiejąc nastroje panujące w naszym kraju oraz mając świadomość, że ich obecność może być odebrana negatywnie i zostać użyta do medialnych ataków na inicjatywę Czarnego Bloku przystali na naszą propozycję odwołania ich przyjazdu” – napisano. W oświadczeniu autonomiczni nacjonaliści bronili „Karpackiej Siczy” twierdząc m.in., że nie odwołują się oni do ideologii banderyzmu, a także innych organizacji ukraińskich nacjonalistów, w tym takich jak Korpus Narodowy, znanych z antypolskich akcji.

Portal Kresy.pl wcześniej przypominał i podkreślał, że „Sicz Karpacka” to ekstremistyczna ukraińska organizacja związana z partią Swoboda powstała na bazie rozformowanego już oddziału Gwardii Narodowej o tej samej nazwie. Ogłosiła się ona spadkobiercą tradycji Karpato-Ukrainy, parapaństwa proklamowanego przez nacjonalistów ukraińskich w marcu 1939 roku na Zakarpaciu. Współcześni siczowcy są znani z organizowania antywęgierskich demonstracji w tym obwodzie licznie zamieszkałym przez mniejszość węgierską. W poprzednich latach w czasie Marszu Chwały Siczy Karpackiej wznoszono hasło „Węgry na noże”.

Kresy.pl

REKLAMA

Komentarze