REKLAMA

Morawiecki: Sytuacja Polaków w Wielkiej Brytanii to kluczowy aspekt rozmów z premier Theresą May

Morawiecki: Sytuacja Polaków w Wielkiej Brytanii to kluczowy aspekt rozmów z premier Theresą May

Na wczorajszych konsultacjach w Londynie rozmawiano m.in. o wzmocnieniu partnerstwa obu krajów oraz sytuacji polskich obywateli zamieszkujących w Wielkiej Brytanii po wyjściu tego kraju z UE.

REKLAMA

– Sytuacja Polaków w Wielkiej Brytanii to kluczowy aspekt rozmów z premier Theresą May. Naszym celem jest utrzymanie swobody wymiany handlowej, tak istotnej dla polskich firm – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania.

Premierzy rozmawiali o współpracy dwustronnej, sprawach gospodarczych, bezpieczeństwie i obronności, współpracy w obszarze nauki i edukacji oraz bieżących sprawach z zakresu polityki międzynarodowej. Wielka Brytania jest jednym z naszych kluczowych partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa, ale także nauki, promowania wynalazczości i innowacji – mówił polski premier. Jak dodał, w zakresie polityki obronnej kluczowa pozostaje współpraca transatlantycka i utrzymanie spójności NATO m.in. na wschodniej flance.

Tematem spotkania była także współpraca po Brexicie. Umowa, która została wypracowana, jest najlepszym z możliwych rozwiązań i w oparciu o nią będziemy mogli określić nowe zasady współpracy gospodarczej, politycznej i zagranicznej – mówił premier.

W polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych udział wzięli także m.in. ministrowie: spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, obrony narodowej Mariusz Błaszczak, spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Adam Nowak.

Szefowie rządów spotkali się także z liderami polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Podczas wizyty w Londynie premier Mateusz Morawiecki spotkał się także z przedstawicielami brytyjskiego sektora finansowego i inwestorami.

To trzecie polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Ostatnie tego typu spotkanie rządów obu krajów odbyło się w 2017 r. w Warszawie. Podpisany został wtedy traktat obronny oraz uzgodniono powołanie corocznego polsko-brytyjskiego Forum Gospodarczego.

REKLAMA

Komentarze