REKLAMA

Konfederacja Lewiatan przeciwko ustawie o zakazie handlu w niedzielę

Konfederacja Lewiatan przeciwko ustawie o zakazie handlu w niedzielę

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie ustawy ograniczającej handel w niedzielę – poinformowała ,,Rzeczpospolita”. Zdaniem przedsiębiorców przepisy zawierają wiele niejasności i naruszają zasady konstytucyjne.

Konfederacja Lewiatan uważa, że w ustawie są ,,niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne”. W opinii organizacji „ustawodawca nie przyłożył się do przepisów, więc pełno w nich niejasności”.

Mateusz Morawiecki: “Polska jest za rozszerzeniem UE o Bałkany Zachodnie”

 

Konfederacja jest także zdania, iż ustawa tworzy dwie grupy firm – objętych i nieobjętych zakazem. Ma to różnicować zatrudnionych w nich pracowników. Przedsiębiorcy alarmują też, że przepisy przed wejściem w życie miały ,,rażąco krótkie vacatio legis”. Ich zdaniem ustawa narusza konstytucyjne zasady m.in. ochrony pracy, wolności wykonywania pracy, równości wobec prawa oraz proporcjonalności.

REKLAMA

Głos w sprawie zabrał poseł PiS, były przewodniczący NSZZ ,,Solidarność” Janusz Śniadek, który pracował nad projektem. Stwierdził, że kroki, jakie podjęła Konfederacja Lewiatan są wyrazem „antyrodzinnego i antypracowniczego podejścia przedsiębiorców do wprowadzanych ograniczeń w pracy w handlu w niedziele i święta”.

Zobacz też.

 

REKLAMA

Komentarze