REKLAMA

Facebook odrzuca polski pozew. Tłumaczy się „nieznajomością języka polskiego”

Facebook odrzuca polski pozew. Tłumaczy się „nieznajomością języka polskiego”

Facebook odrzucił przyjęcia polskiego pozwu. Władze portalu powołują się na „nieznajomość języka polskiego”. Tymczasem konto na Facebooku posiada aż 16 milionów Polaków.

O sprawie informuje Pantykon. Chodzi o złożony w maju pozew Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN) w sprawie arbitralnego zablokowania strony organizacji na portalu. SIN zarzuca Facebookowi ograniczenie wolności słowa. Sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

REKLAMA

„Docelowo dążymy do tego, żeby platformy internetowe wprowadziły przejrzyste i sprawiedliwe regulacje dotyczące blokowania treści. Chodzi o to, żeby użytkownik wiedział, dlaczego jego strona została zablokowana, mógł się do tego odnieść i przedstawić argumenty na swoją obronę. Pozwoli to skuteczniej kwestionować decyzję o takiej blokadzie” – komentuje ekspertka Panoptykonu.

Zobacz także: 5 miliardów dolarów kary dla Facebooka. Za skandal z Cambridge Analytica

Okazuje się jednak, że Facebook odmówił przyjęcia przygotowanego po polsku pozwu. Absurdalną decyzję tłumaczy brakiem pracowników, którzy znają język polski. Co ważne – możliwość odrzucenia takich pozwów dają przepisy Unii Europejskiej. SIN kwestionuje jednak stanowisko portalu.

„Naszym zdaniem decyzje portali społecznościowych dotyczą sfery naszych praw podstawowych, są ingerencją w wolność słowa, a to sądy mają mandat i kompetencje, żeby rozstrzygać spory dotyczące wolności słowa, a nie prywatne firmy” – komentuje firma i zapowiada, że będzie chciała, aby rozprawa była prowadzona po polsku, aby użytkownicy mogli walczyć z Facebookiem o swoje prawa.

forsal

REKLAMA

Komentarze