Facebook odrzuca polski pozew. Tłumaczy się “nieznajomością języka polskiego”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Laptop.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. unsplash.com

Facebook odrzucił przyjęcia polskiego pozwu. Władze portalu powołują się na “nieznajomość języka polskiego”. Tymczasem konto na Facebooku posiada aż 16 milionów Polaków.

O sprawie informuje Pantykon. Chodzi o złożony w maju pozew Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN) w sprawie arbitralnego zablokowania strony organizacji na portalu. SIN zarzuca Facebookowi ograniczenie wolności słowa. Sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

“Docelowo dążymy do tego, żeby platformy internetowe wprowadziły przejrzyste i sprawiedliwe regulacje dotyczące blokowania treści. Chodzi o to, żeby użytkownik wiedział, dlaczego jego strona została zablokowana, mógł się do tego odnieść i przedstawić argumenty na swoją obronę. Pozwoli to skuteczniej kwestionować decyzję o takiej blokadzie” – komentuje ekspertka Panoptykonu.

Zobacz także: 5 miliardów dolarów kary dla Facebooka. Za skandal z Cambridge Analytica

Okazuje się jednak, że Facebook odmówił przyjęcia przygotowanego po polsku pozwu. Absurdalną decyzję tłumaczy brakiem pracowników, którzy znają język polski. Co ważne – możliwość odrzucenia takich pozwów dają przepisy Unii Europejskiej. SIN kwestionuje jednak stanowisko portalu.

“Naszym zdaniem decyzje portali społecznościowych dotyczą sfery naszych praw podstawowych, są ingerencją w wolność słowa, a to sądy mają mandat i kompetencje, żeby rozstrzygać spory dotyczące wolności słowa, a nie prywatne firmy” – komentuje firma i zapowiada, że będzie chciała, aby rozprawa była prowadzona po polsku, aby użytkownicy mogli walczyć z Facebookiem o swoje prawa.

forsal
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY