- W środę Polskie Elektrownie Jądrowe zawarły z amerykańskim koncernem Westinghouse umowę na prace przedprojektowe ws. elektrowni jądrowej.
- Umowa obejmuje 10 głównych obszarów merytorycznych dot. min. bezpieczeństwa i kontroli jakości.
- Dokument ten ma pozwolić na rozpoczęcie wstępnych prac projektowych, zanim dojdzie do podpisania umowy wykonawczej.
- Zobacz także: Spotkanie Morawieckiego z Bidenem. Rozmawiano o energii jądrowej
W środę w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej Polskie Elektrownie Jądrowe zawarły z amerykańskim koncernem Westinghouse umowę na prace przedprojektowe ws. elektrowni jądrowej. Dokument w obecności minister klimatu i środowiska Anny Moskwy i ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego podpisali prezes PEJ Tomasz Stępień, prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik i szef działu Energy Systems w Westinghouse David Durham.
Umowa obejmuje 10 głównych obszarów merytorycznych, m.in. opracowanie szczegółowego modelu realizacji inwestycji, przygotowanie oceny bezpieczeństwa, programu kontroli jakości, oraz identyfikację potencjalnych dostawców, z naciskiem na firmy z Polski. Dokument ma pozwolić na rozpoczęcie przez PEJ i Westinghouse pierwszych prac przedprojektowych, zanim dojdzie do uzgodnienia umowy wykonawczej.
Według informacji PEJ kontrakt zakłada także przygotowanie zasad zewnętrznego finansowania projektu, czyli wstępne oszacowanie jego wartości.
Dzisiaj myśląc o roku 2030, 2031, 2032 i wszystkich latach po nich następujących podjęliśmy decyzje o wdrożeniu i doprowadzeniu do końca i do sukcesu, kluczowego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jakim jest projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce
– powiedziała Anna Moskwa.
Uroczystość podpisania umowy na prace przedprojektowe pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe a Westinghouse. https://t.co/BonZmzxfUg
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) February 22, 2023
Czytaj więcej: Niemiecka ambasador nie wie jak wygląda węgierska flaga? Zabawna wpadka
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce
Jak podkreśliła minister, projekt budowy elektrowni jądrowej jest realizowany zgodnie z harmonogramem, a nawet w trybie przyspieszonym.
Takiego tempa obiecujemy wspólnie z partnerami dotrzymać, byśmy mogli co najmniej 3,750 GW dostarczyć do polskiego systemu energetycznego w 2032 r., a w 2026 r. rozpocząć wspólną budowę
– wyjaśniła minister klimatu i środowiska.
Obecny na uroczystości prezes Polskich Elektrowni Jądrowych Tomasz Stępień zapowiedział z kolei, że jeszcze w tym roku podpisana zostanie pierwsza umowa na projektowanie elektrowni jądrowej w Polsce.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
money.pl