Najlepiej poznawać historię naszego narodu i państwa poprzez wyprawy krajoznawcze – niestety często brak środków, czasu i możliwości nam to uniemożliwia. Warto, więc kiedy nie możemy na własne oczy poznać naszego historycznego dziedzictwa, poznać je za pośrednictwem książek.
„Wawel. Skarbiec wiary i polskości”
Jedną z publikacji, która umożliwia nam poznanie naszego dziedzictwa, jest, wydany przez wydawnictwo Biały Kruk, 344 stronicowy, album „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”, na który składają się zdjęcia Adama Bujaka i wstęp Piotra Rabieja.
Zdaniem wydawcy pracy Wawel „to prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą. To nekropolia wielkich królów, zasłużonych hierarchów, dzielnych bohaterów, ale i wieszczów narodowych. Album ukazuje niepowtarzalność oraz piękno architektury, bogactwo licznych dzieł, w tym sztuki malarskiej, rzeźbiarskiej, tkackiej i snycerskiej”, jakie są w zbiorach zamku na Wawelu.
Niewątpliwą zaletą zamku na Wawelu są ilustrujące album przepiękne zdjęcia „Adama Bujaka. Zaglądamy dzięki niemu nie tylko do bogatych komnat zamkowych i fantastycznych kaplic katedralnych, ale i miejsc niedostępnych dla zwiedzających; mamy wyjątkową okazję podziwiania bezcennych dzieł i zabytków sztuki przechowywanych od pokoleń w skarbcach katedralnym i zamkowym. Dumne sarkofagi władców, prastare księgi, wspaniałe ołtarze, apartamenty i komnaty królewskie, arrasy, zbrojownia, fortyfikacje… Przed naszymi oczami przesuwa się ponad dziesięć wieków wspaniałej historii Polski”.
Wawel świadectwem potęgi Polski
Doktor Piotr Rabiej we wstępie do albumu „Wawel” stwierdził, że „wzgórze wawelskie to miejsce wyjątkowe, naznaczone historią, symbolami i zabytkami. Otoczone obronnymi murami i basztami, mieści dawną rezydencję książąt i królów polskich – świadectwo ich materialnej potęgi i kultury artystycznej. Do zamku przylega niejako złączona z nim katedra – najważniejsza z historycznego punktu widzenia świątynia Kościoła rzymskiego w Polsce, miejsce wiecznego spoczynku królów, biskupów, bohaterów i wieszczów – narodowy panteon. W czasach zniewolenia (1795–1807, 1815–1918) Wawel był szczególnym symbolem polskiej państwowości, miejscem pamięci, gdzie kształtowała się narodowa tożsamość i postawy patriotyczne. Piękno wawelskiej architektury, arcydzieła rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego, pamiątki historyczne związane z wielkimi wydarzeniami i postaciami zachwycały pokolenia odwiedzających wzgórze wawelskie, budowały poczucie dumy, inspirując do twórczości artystycznej i literackiej”.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com