- Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda potwierdził doniesienia medialne ws. Krajowego Planu Odbudowy.
- Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne z polskimi władzami.
- Sprawa dotyczy udowodnienia przez polski rząd spełnienia 283 kamieni milowych i wskaźników, jakie Bruksela narzuciła Polsce.
- Zobacz także: Polska stawia ultimatum Niemcom w sprawie 1,3 bln euro reparacji za II wojnę światową
W poniedziałek rano dziennikarka Polskiego Radia Beata Płomecka podała, że Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne ws. polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
Są one kluczowe, by można było złożyć wniosek o pierwsze płatności z KPO, ale by pieniądze zostały przekazane konieczne spełnienie tzw. kamieni milowych
– podkreśliłą dziennikarka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Ustalenia operacyjne dotyczące KPO to w sumie 350 stron, które określają dokumentację, jaką nasz kraj musi złożyć we wnioskach o płatność. Sprawa dotyczy udowodnienia przez polski rząd spełnienia 283 kamieni milowych i wskaźników, jakie Bruksela narzuciła Polsce.
Ustalenia operacyjne zostały podpisane przez pana Komisarza Paolo Gentiloni. Otwiera nam to formalną możliwość, złożenia wniosku o płatność do KE. Wynegocjowanie z KE zapisów tego dokumentu trwało zaledwie 3 miesiące, o wiele krócej niż w przypadku innych państw członkowskich
– poinformował na Twitterze minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Ustalenia operacyjne zostały podpisane przez pana Komisarza Paolo Gentiloni. Otwiera nam to formalną możliwość, złożenia wniosku o płatność do #KE🇪🇺 Wynegocjowanie z #KE zapisów tego dokumentu trwało zaledwie 3 miesiące, o wiele krócej niż w przypadku innych państw członkowskich.
— Grzegorz Puda (@GrzegorzPuda) December 12, 2022
Te informacje potwierdził również rzecznik rządu Piotr Muller podczas konferencji prasowej.
Chcę poinformować, że Komisja Europejska zatwierdziła programy operacyjne dla wszystkich województw w Polsce – łączna kwota to 33,5 mld euro
– potwierdził rzecznik rządu Piotr Muller.
Czytaj więcej: Europol ujawnił rozległą sieć przemytu migrantów w całej UE
Kamienie milowe, bolączką polskich władz
W rozmowie z portalem wpolityce.pl rzecznik rządu dodaje, że płatność z KE w ramach tego wniosku to 2 851 mln euro z części grantowej i 1 369 mln euro z części pożyczkowej KPO.
Aby wniosek uznać za kompletny, musi zostać spełnionych 37 mierników. W ramach prekonsultacji wysyłamy do KE opracowane noty informacyjne, ustawy, rozporządzenia, dokumenty, które powstały w ramach realizacji reform i na tej podstawie KE wstępnie ocenia czy miernik został poprawnie zrealizowany
– wyjaśnił polityk.
Jak dodaje, na 37 kamieni milowych do spełnienia pozostał jeden – ten dotyczący ustawy wiatrakowej. Do tego część ministerstw musi uzupełnić wpisy w systemie dotyczące kilku kamieni milowych.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl, wpolityce.pl