Polska stawia ultimatum Niemcom w sprawie 1,3 bln euro reparacji za II wojnę światową

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Arkadiusz Mularczyk

Arkadiusz Mularczyk / Fot. You Tube/ Sądeczanin TV

We wrześniu polski rząd opublikował raport, w którym wyszczególnił 1,3 biliona euro reparacji, które zdaniem kraju należą się za szkody spowodowane przez niemiecką okupację podczas II wojny światowej. Polska wydała również oficjalną notę dyplomatyczną skierowaną do UE, NATO i Rady Europy, aby upowszechnić wiedzę o żądaniach reparacji.

Zobacz także: Węgry celem międzynarodowych wytwórni filmowych. Na ukończeniu ważna inwestycja

Polski rząd ogłosił również, że planuje międzynarodową konferencję z innymi krajami, o których mówi, że są dotknięte działaniami Niemiec podczas II wojny światowej, w tym z Grecją, która również domaga się odszkodowań.

“Rząd federalny nie może przesiedzieć tej sprawy do następnych wyborów” – powiedział Mularczyk. “Musi być dialog na ten temat, inaczej będzie to bardzo złe dla naszego sąsiedztwa”.

“Teraz Niemcy mają wybór: Albo usiądzie z Polską przy stole negocjacyjnym, albo podniesiemy tę kwestię na wszystkich międzynarodowych forach – w ONZ, w Radzie Europy i w Unii Europejskiej” – powiedział, jak podaje niemiecka agencja informacyjna dpa.

Jarosław Kaczyński powiedział, że Niemcy pod koniec wojny byli traktowani “niezwykle życzliwie”.

“Gdyby Niemcy były traktowane tak, jak to było w wielu planach sformułowanych nie w Związku Radzieckim, ale na Zachodzie, to dzisiaj byłyby bardzo, bardzo biednym i znacznie mniej licznym krajem niż są” – stwierdził, dodając, że pokonany naród niemiecki został “potraktowany niezwykle życzliwie”, biorąc pod uwagę okoliczności.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmx.news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY