Zobacz także: Rafalska: Uważam, że wetem gospodarujemy zbyt oszczędnie
Atak jest zaskoczeniem
“To jest bardzo ważna data w historii Ameryki i historii II wojny światowej. 7 grudnia 1941 roku na północ od Hawajów startuje gigantyczna armada samolotów z 6 japońskich lotniskowców. To potężna siła – ponad 350 samolotów. Atak jest zaskoczeniem, trzeba powiedzieć, że Japończycy lubią atakować z zaskoczenia. Wiedzą, że takie zaskoczenie może doprowadzić do poważnych strat. Japońscy szpiedzy są na Hawajach i podczas lotów turystycznych obserwują bazę. Przesyłają dokładne informacje o stacjonujących okrętach. Pech Japończyków polega na tym, że w bazie nie było lotniskowców. Lotniskowiec jest tym elementem najważniejszym. Japończycy dokonują ataku głównie na flotę pancerną – otrzymują one potężne uderzenie” – mówił dr Paluch.
Straty Amerykanów
“Amerykanie ostatecznie tracą dwa pancerniki. To jedyne takie jednostki, które Amerykanie stracili podczas I i II wojny światowej. Wewnątrz tych okrętów zginęło bardzo wielu marynarzy. Reszta pancerników osiadła na dnie w różnym stanie, ale zdołano je odtworzyć i uruchomić. Te pancerniki udaje się wyremontować. Jeżeli byłoby to uderzenie na pełnym morzu, to wiadomo, że te okręty byłyby stracone. Uderzenie jest duże i spektakularne, ale te straty nie są aż takie ogromne. Japończycy nie zdołali zniszczyć czegoś, co jest bardzo istotne na ogromnych obszarach Pacyfiku – to są lotniskowce i ogromne zbiorniki paliwa dla floty. Jeżeli nastąpiłoby to zniszczenie, to flota amerykańska nie miałaby paliwa i stanęła. Japończycy nie uznali tego celu za ważny, po dwóch uderzeniach wrócili na lotniskowce” – dodawał historyk.
Zadowolony Churchill
“Najbardziej szczęśliwy po tym ataku był Winston Churchill, który wiedział, że wygramy wojnę, bo Amerykanie przejdą na tory wojenne a amerykański przemysł pomoże Anglikom i Rosjanom. W grudniu wojnę wypowiada Ameryce Adolf Hitler, więc Amerykanie wchodzą już do wojny totalnej” – komentował gość MN.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com