- Belgijscy biskupi z regionu flamandzkiego opublikowali dokument dot. par homoseksualnych.
- Zgodnie z założeniami duchownych ma powstać punkt kontaktowy, a za jego pracę odpowiedzialny będzie zadeklarowany gej Willy Bombeek.
- Pary homoseksualne będą mogły udzielać sobie tzw. przysięgi w czasie trwania liturgii.
- Biskupi powołują się w ten sposób na papieską adhortację Amoris Laetitia, która rzekomo ma pozwalać na takie uchybienia wobec liturgii.
- Zobacz także: 8 października ogólnoświatowy Różaniec Mężczyzn. Co to za akcja?
O tej decyzji hierarchowie poinformowali w dokumencie, zatytułowanym “Osoby homoseksualne są bliskie duszpastersko. O Kościół gościnny, który nikogo nie wyklucza”.
Punkt kontaktowy związany będzie z Międzydiecezjalną Służbą Duszpasterską Rodziny Flamandzkiego Kościoła Katolickiego. Jego koordynatorem będzie Willy Bombeek, który sam jest osobą homoseksualną. W instytucjach kościelnych pracuje już od 33 lat. Był m.in. rzecznikiem szkół katolickich we Flandrii.
W ten sposób biskupi flamandzcy chcą dać konkretny wyraz pragnieniu zwrócenia wyraźnej uwagi na sytuację osób homoseksualnych i ich rodzin w oparciu o adhortację apostolską papieża Franciszka dotyczącą duszpasterstwa rodzin “Amoris laetitia” z 2016 roku. Zgodnie z papieskim apelem ma to pomóc każdemu w znalezieniu jego sposobu uczestnictwa we wspólnocie kościelnej, aby czuł się przedmiotem niezasłużonego, bezwarunkowego i bezinteresownego miłosierdzia.
Nikt nie może być potępiony na zawsze, bo to nie jest logika Ewangelii! Nie mam na myśli tylko rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach, ale wszystkich, niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdują
– napisał Franciszek w adhortacji Amoris Laetitia.
Czytaj więcej: Nowe prawo w Rosji. Do 15 lat więzienia za poddanie się w obliczu walki
Obrazoburcza “przysięga” wierności i miłości
W ogłoszonym 20 września dokumencie biskupi zaproponowali schemat liturgii, którą Bombeek nazwał błogosławieństwem dla par homoseksualnych, choć takie określenie w dokumencie biskupów nie pada.
W jej trakcie homoseksualni katolicy mogą odmówić modlitwę o miłość i wierność. Jej konkretną treść należy uzgodnić z duszpasterzem, musi ona jednak uwzględniać wyraźną różnicę między związkiem homoseksualnym, a sakramentalnym małżeństwem.
Boże miłości i wierności, dziś stoimy przed Tobą w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Dziękujemy za to, że mogliśmy się odnaleźć. Chcemy być razem w każdej życiowej sytuacji. Mówimy z pełnym przekonaniem, że chcemy dzień po dniu pracować nad szczęściem dla siebie nawzajem. Módlmy się: daj nam siłę, byśmy byli sobie wierni i pogłębiali nasze zaangażowanie. Ufamy Twojej bliskości, chcemy żyć Twoim słowem, oddani sobie na zawsze
– czytamy w szkicu przysięgi wierności dla par homoseksualnych.
Biskupi proponują też modlitwę wspólnoty wierzących za pary homoseksualne.
Boże i Ojcze, otaczamy dziś N. i N. naszą modlitwą. Znasz ich serca i drogę, którą od teraz będą razem podążać. Spraw, by ich wzajemne zaangażowanie było silne i wierne. Niech ich dom będzie pełen zrozumienia, wyrozumiałości i troski. Niech będzie miejscem pojednania i pokoju. Niech miłość, którą dzielą, przyniesie im radość i sprawi, że będą służyć naszej społeczności. Daj nam siłę, abyśmy razem z nimi kroczyli śladami Twojego Syna, umocnieni Twoim Duchem
– proponują biskupi.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
ekai.pl