- Lider krajowego rynku nawozowego ogłosił czasowe zatrzymanie pracy kolejnych instalacji i ograniczenie produkcji.
- Powodem są wysokie ceny gazy na rynku.
- Tymczasem PGNiG twierdzi, że proponowano kontrakty długoterminowe, gdy cena była niższa, lecz wówczas Grupa Azoty nie chciała dokonywać zakupów.
- Zobacz też: Warszawa: W tę sobotę uroczystości powstania sejneńskiego. Gdzie, kiedy?
Zarząd spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe “Puławy” S.A. (“Spółka”) informuje, że w dniu 22 sierpnia 2022 roku w związku z nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego podjął decyzję o czasowym zatrzymaniu pracy kolejnych instalacji i ograniczeniu produkcji.
O ograniczaniu produkcji z powodu rosnących cen gazu informowano już wcześniej – dotyczyło to wówczas melaminy. Tym razem spółka ograniczy produkcję amoniaku do około 10% możliwości produkcyjnych. Portal Info Strefa pisze:
Zostanie wstrzymana produkcja w Segmencie Tworzywa oraz w Segmencie Agro, z wyjątkiem produkcji: siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, NOXy, Likam oraz PULNOX.
Za drogo
Grupa Azoty podała, że w trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe, w tym planowany wcześniej, główny remont instalacji poliamidów. Zarząd spółki wskazuje, że aktualna sytuacja na rynku gazu ziemnego, determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest niezwykła, całkowicie niezależna od spółki, i nie było można jej przewidzieć.
Pieniądze
Tymczasem PGNiG twierdzi, że proponowano kontrakty długoterminowe, gdy cena była niższa, lecz wówczas Grupa Azoty nie chciała dokonywać zakupów.
Bum❗️ @Grupa_Azoty wstrzymuje część produkcji, tłumacząc to wysokimi cenami gazu.
— Krzysztof Berenda (@k_berenda) August 23, 2022
Ekipa Azotów winą obarcza @GK_PGNiG („sprzedają za drogo!”). Gazownicy odpowiadają, że proponowali kontrakty długoterminowe jak cena była niższa („a brać nie chcieli”).https://t.co/ZtMnBczbCz
Grupa Azoty odnotowała w 2021 roku 85 mln zysku za I kwartał. W tym roku za I kwartał było to 882 miliony. Obrót wzrósł o ok. 100%. Przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 6,8 mld zł. W analogicznym okresie 2021 roku było to ponad 3 mld 361 mln zł.
Przedsiębiorstwo zaangażowało się w pomoc dla ukraińskich uchodźców. Spółki należące do Grupy Azoty przekazały milion złotych na ten cel, zapewniły miejsca noclegowe, uruchomiły zbiórki krwi, zbiórki potrzebnych darów oraz transport.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Info Strefa, Twitter