- Rada ministrów od pewnego czasu pracuje nad ustawą, która wesprze domowników w okresie jesienno-zimowym.
- Jest to odpowiedź na pojawiające się problemy z dostępem do węgla oraz innych paliw opałowych.
- O ile temat węgla stał na pierwszym miejscu, to użytkownicy innych pieców m.in. na olej opałowy oraz pellet zostali odsunięci na boczny tor.
- Jednak według zapowiedzi wiceminister klimatu i środowiska Małgorzaty Golińskiej, rząd pracuje również nad innymi ulgami.
- W piątek sejm rozpatrzy ustawę wraz z zaproponowanymi poprawkami.
- Zobacz także: Netflix traci prawie milion subskrybentów. Największa utrata klientów w historii firmy
Międzyresortowy zespół pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, mającymi na celu wsparcie dla gospodarstw ogrzewających swoje domy olejem opałowym czy pelletem. Stosowne poprawki zostaną uwzględnione w nadchodzącej ustawie węglowej.
Pojawiały się pytania “dzisiaj węgiel, a co z pozostałymi: olej opałowy czy pelet?”. Międzyresortowy zespół pracuje również nad rozwiązaniami, które są dedykowane dla tych wskazanych surowców
– poinformowała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
Opozycja zgłosiła poprawki mające na celu objęcie wsparciem nie tylko palących węglem, ale także innymi rodzajami paliwa. Projekt wrócił do komisji, natomiast w piątek w sejmie odbędzie się głosowanie.
Czytaj więcej: Prawo bankowe w ustawie węglowej! “Oni nawet sobie nie ufają”
Duży dodatek węglowy
Projekt zakłada wypłatę 3 tys. dodatku węglowego dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla jako źródła ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zakładany w projekcie maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosi w 2022 r. 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.
Na tym posiedzeniu Sejmu planujemy zakończyć procedowanie tej ustawy. Liczymy na to również, że Senat szybko przyjmie ewentualne poprawki lub zdecyduje się na to, aby tych poprawek nie zgłaszać. Dzięki temu z tych rozwiązań będzie można skorzystać już niedługo
– przekazał rzecznik rządu Piotr Muller.
Kolejne posiedzenie Senatu zaplanowane jest na 3 i 4 sierpnia. Wtedy izba ma procedować ustawę.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl, isbnews.pl