- Przyjęta w środę ustawa definiuje pojęcie antysemityzmu i wylicza jego główne przejawy.
- Za przejaw antysemityzmu uważa się m.in. negowanie faktu prześladowania i masowej zagłady Żydów w historii.
- Dokument przewiduje cywilno-prawną i karną odpowiedzialność za złamanie przepisów.
- Zobacz także: W Bratysławie międzynarodowy Kongres Konserwatywny. Wydarzenie jest współorganizowane przez Collegium Intermarium
Na Ukrainie przyjęto ustawę zakazującą antysemityzmu. Ukraińska Rada Najwyższa poparła przepisy.
– Ukraina jest wielonarodowym i z reguły tolerancyjnym państwem, ale niestety stale odnotowywane są przypadki wandalizmu i mowy nienawiści związane z antysemityzmem
– wyjaśnili inicjatorzy przyjęcia ustawy.
Przyjęto ustawę zakazującą antysemityzmu
Jak dodali – to, że w ukraińskim prawie nie ma wyraźnego zdefiniowania pojęcia antysemityzmu nie pozwala, by w odpowiedni sposób kwalifikować przestępstwa dokonane na tym tle. W praktyce natomiast ich zdaniem prowadzi to do bezkarności przestępców.
Wskazali, że celem ustawy jest przeciwdziałanie i zapobieganie antysemityzmowi i jego przejawom na Ukrainie.
Przyjęta w środę ustawa definiuje pojęcie antysemityzmu i wylicza jego główne przejawy. Przepisy wprowadzają zakaz antysemityzmu i jego przejawów oraz przewidują odpowiedzialność za ich złamanie.
Co uważa się za przejawy antysemityzmu?
Za przejawy antysemityzmu uważa się m.in. wyzywanie, zatajenie albo usprawiedliwianie zabójstwa lub skrzywdzenia osób pochodzenia żydowskiego, a także wygłaszanie nieprawdziwych, stereotypowych i nienawistnych twierdzeń o osobach pochodzenia żydowskiego.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Za przejaw antysemityzmu uważa się też negowanie faktu prześladowania i masowej zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Jego przejawem jest też tworzenie i rozpowszechnianie materiałów zawierających antysemickie twierdzenia, publiczne wykorzystywanie symboli o treści antysemickiej.
Za antysemityzm uznano również umyślne zbezczeszczenie budynków i innych obiektów należących do osób pochodzenia żydowskiego czy organizacji żydowskich, a także obiektów religii i kultu.
Dokument przewiduje cywilno-prawną i karną odpowiedzialność za złamanie przepisów. Przewidziana jest też rekompensata uszczerbków materialnych i moralnych, do jakich doszło w wyniku antysemickich działań.
wnp.pl