Ukraina. Przyjęto ustawę zakazującą antysemityzmu

Dodano   7
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Canva

Parlament Ukrainy przyjął w środę ustawę o zapobieganiu i przeciwdziałaniu antysemityzmowi. 

Na Ukrainie przyjęto ustawę zakazującą antysemityzmu. Ukraińska Rada Najwyższa poparła przepisy.

– Ukraina jest wielonarodowym i z reguły tolerancyjnym państwem, ale niestety stale odnotowywane są przypadki wandalizmu i mowy nienawiści związane z antysemityzmem

– wyjaśnili inicjatorzy przyjęcia ustawy. 

Przyjęto ustawę zakazującą antysemityzmu

Jak dodali – to, że w ukraińskim prawie nie ma wyraźnego zdefiniowania pojęcia antysemityzmu nie pozwala, by w odpowiedni sposób kwalifikować przestępstwa dokonane na tym tle. W praktyce natomiast ich zdaniem prowadzi to do bezkarności przestępców.

Wskazali, że celem ustawy jest przeciwdziałanie i zapobieganie antysemityzmowi i jego przejawom na Ukrainie.

Przyjęta w środę ustawa definiuje pojęcie antysemityzmu i wylicza jego główne przejawy. Przepisy wprowadzają zakaz antysemityzmu i jego przejawów oraz przewidują odpowiedzialność za ich złamanie.

Co uważa się za przejawy antysemityzmu?

Za przejawy antysemityzmu uważa się m.in. wyzywanie, zatajenie albo usprawiedliwianie zabójstwa lub skrzywdzenia osób pochodzenia żydowskiego, a także wygłaszanie nieprawdziwych, stereotypowych i nienawistnych twierdzeń o osobach pochodzenia żydowskiego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Za przejaw antysemityzmu uważa się też negowanie faktu prześladowania i masowej zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Jego przejawem jest też tworzenie i rozpowszechnianie materiałów zawierających antysemickie twierdzenia, publiczne wykorzystywanie symboli o treści antysemickiej.

Za antysemityzm uznano również umyślne zbezczeszczenie budynków i innych obiektów należących do osób pochodzenia żydowskiego czy organizacji żydowskich, a także obiektów religii i kultu.

Dokument przewiduje cywilno-prawną i karną odpowiedzialność za złamanie przepisów. Przewidziana jest też rekompensata uszczerbków materialnych i moralnych, do jakich doszło w wyniku antysemickich działań.

wnp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY