- Lekarze, którzy nie chcą wykonać aborcji nie będą już mogli powołać się na przepis o sprzeciwie sumienia.
- Przepis był stosowany jako przyczyna odmowy wykonania aborcji.
- Dotychczas aborcja do 12. tygodnia ciąży była legalna wyłącznie w Dystrykcie Federalnym Meksyku.
- Zobacz także: „Dla dziecka trzeba wszystko poświęcić, nawet życie własne!” – głosił bł. kard. Wyszyński
Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Meksyku unieważnił zawarty w ustawie zdrowotnej przepis o sprzeciwie sumienia. Oznacza to, że lekarze nie będą mogli sprzeciwiać się udziałowi w aborcji.
– Artykuł 10 bis ustawy przewidywał, że lekarze i pielęgniarki mogą odwołać się do sprzeciwu sumienia, by nie uczestniczyć w świadczeniu usług medycznych, z wyjątkiem nagłych przypadków i sytuacji zagrożenia życia pacjenta
– podaje portal Stacja7.
Lekarze nie będą mogli sprzeciwiać się udziałowi w aborcji
Prezes trybunału Arturo Zaldívar oświadczył, że „sąd najwyższy nadaje pełną wykonalność prawu do przerwania ciąży”. Wcześniej ten sam sąd podtrzymywał, że sprzeciw sumienia ma podstawę konstytucyjną w prawie do wolności religijnej.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
W podobny sposób aborcja została zalegalizowana w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie wskutek precedensowej sprawy Roe przeciwko Wade od lat 70. zginęło ponad 60 milionów nienarodzonych dzieci.
Obecnie w Meksyku aborcja jest legalna do 12. tygodnia ciąży tylko w Dystrykcie Federalnym, gdzie można jej dokonać za darmo w placówkach służby zdrowia. Od niedawna aborcja możliwa jest również w stanach Oaxaca, Hidalgo i Veracruz.
pch24.pl, stacja7.pl