Meksyk. Lekarze nie będą mogli sprzeciwiać się udziałowi w aborcji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube//MediaNarodoweInfo

Sąd Najwyższy w Meksyku uznał, że karanie za aborcję jest niezgodne z konstytucją na terytorium całego kraju.

Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Meksyku unieważnił zawarty w ustawie zdrowotnej przepis o sprzeciwie sumienia. Oznacza to, że lekarze nie będą mogli sprzeciwiać się udziałowi w aborcji.

– Artykuł 10 bis ustawy przewidywał, że lekarze i pielęgniarki mogą odwołać się do sprzeciwu sumienia, by nie uczestniczyć w świadczeniu usług medycznych, z wyjątkiem nagłych przypadków i sytuacji zagrożenia życia pacjenta

– podaje portal Stacja7.

Lekarze nie będą mogli sprzeciwiać się udziałowi w aborcji

Prezes trybunału Arturo Zaldívar oświadczył, że „sąd najwyższy nadaje pełną wykonalność prawu do przerwania ciąży”. Wcześniej ten sam sąd podtrzymywał, że sprzeciw sumienia ma podstawę konstytucyjną w prawie do wolności religijnej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W podobny sposób aborcja została zalegalizowana w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie wskutek precedensowej sprawy Roe przeciwko Wade od lat 70. zginęło ponad 60 milionów nienarodzonych dzieci.

Obecnie w Meksyku aborcja jest legalna do 12. tygodnia ciąży tylko w Dystrykcie Federalnym, gdzie można jej dokonać za darmo w placówkach służby zdrowia. Od niedawna aborcja możliwa jest również w stanach Oaxaca, Hidalgo i Veracruz.

pch24.pl, stacja7.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY