„Dla dziecka trzeba wszystko poświęcić, nawet życie własne!” – głosił bł. kard. Wyszyński

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński.

Bł. kard. Stefan Wyszyński. / Fot. PAP/Jan Morek. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Minęło 40 lat od kiedy odszedł do wieczności jeden z największych Polaków XX w. Jego działania pozwoliły przetrwać polskiej kulturze i tradycji w czasach komunizmu. Dzięki temu próby wychowania naszych rodaków w nowej sowieckiej ideologii, okazały się nie skuteczne. Wydawać by się mogło, że ciężkie czasy minęły. Rewolucja jednak lubi powracać, często w bardziej niebezpiecznej formie. Warto, więc przypomnieć słowa Prymasa Stefana Wyszyńskiego, gdyż w jego rozważaniach znajdziemy odpowiedzi na współczesne pytania.

Czy kobieta jest mniej ważna od mężczyzny?

Bł. kard. Stefan Wyszyński zwrócił uwagę na to, że mężczyzna został stworzony jako pierwszy. Jednak ten Boży eksperyment nie zdał egzaminu. Dlatego Bóg postanowił dać pomoc mężczyźnie. Była to właśnie kobieta. Podkreślił również fakt, że pomocy potrzebuje ten, kto sam sobie poradzić nie może. Więc pomoc jest pod każdym względem bardziej wartościowa, aniżeli ten, któremu się pomaga.

Zadaniem matki jest wytrwać do końca, chociażby wszyscy opuścili. Na tym polega, udana tym razem, pomoc dana każdemu człowiekowi, który przychodzi na świat i staje się przyczyną radości; bo człowiek na świat się narodził.

Ksiądz Prymas zwraca uwagę, że owoc zerwany przez Ewę w raju był zakazany tylko na pewien czas. Człowiek wykazał się brakiem cierpliwości i przez to pierwsza rodzina – Adama i Ewy doświadczyła zła. Kobieta dzięki swojej wrażliwości na właściwości estetyczne, bytowe i wartości intelektualne dostrzegła walory zakazanego owocu. Dlaczego zakazanego? Bo był przedwczesny. A na wszystko w życiu musi przyjść odpowiednia pora. Bóg zapowiedział nową próbę i ponowił wzór w Rodzinie z Nazaretu. Błogosławiony Owoc był Obojgu poddany i posłuszny. Zadanie Józefa było dyskretne, chociaż autentyczne i niezwykle doniosłe. Natomiast zadanie Maryi wyjątkowe, ponieważ Ona nie zraża się najtrudniejszymi sytuacjami rodzinnymi. Pomimo braku Józefa w ich rodzinie była na Kalwarii do końca i stała się Matką Kościoła Swojego Syna.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Najważniejsze jest dobro dziecka

Prymas Tysiąclecia podkreśla wielką rolę obecności rodziców w wychowaniu dzieci. Ich zadaniem jest pozbyć się egoizmu, dać jak najlepsze warunki i bezwarunkową miłość swojemu potomstwu.

Wychowanie rodzinne tylko przez kobiety, bez pomocy mężczyzn, zawodzi. I wychowanie rodzinne tylko przez mężczyzn, bez pomocy kobiet, również zawodzi. Musi być współdziałanie ojców i matek. Jest źle, gdy ojciec nie troszczy się o wychowanie dzieci, lub gdy matka nie ma czasu na zajęcie się dziećmi i domem

Błogosławiony Stefan Wyszyński wskazywał na to, że rodzice są najważniejsi, ale tylko tak długo, jak długo nie ma dziecka. Dlatego dla dziecka trzeba wszystko poświęcić, nawet własne życie. Natomiast jak zauważył kilka dekad temu dzieje się odwrotnie. Poświęca się dziecko, aby matka i ojciec mogli sobie spokojnie żyć.

Zobacz także: Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 20 września: demonstracje, pikiety, spotkania

stacja7.pl, onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY