- 257 wniosków o udzielenie w Polsce ochrony międzynarodowej złożyli już Afgańczycy ewakuowani w ostatnich dniach z Kabulu do naszego kraju.
- W sumie ewakuowano ponad 900 obywateli Afganistanu. To głównie afgańscy współpracownicy strony polskiej.
- Złożenie wniosków o ochronę międzynarodową i prowadzenie tej procedury w Polsce oznacza, że osoby, które zdecydowały się na taki ruch, deklarują chęć pozostania w Polsce.
- Zobacz także: Talibowie przejęli amerykańskie uzbrojenie. Teraz się chwalą
W praktyce złożenie wniosków o ochronę międzynarodową i prowadzenie tej procedury w Polsce oznacza, że osoby, które zdecydowały się na taki ruch, deklarują chęć pozostania w Polsce. Ewakuacja Kabulu skutkuje przybyciem do Polski ponad 900 Afgańczyków, którzy są współpracownikami polskiej dyplomacji.
“Tutaj dostaną dalszą pomoc” – tłumaczy rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.
“Te osoby będą miały możliwość zakwaterowania w jednym z ośrodków dla cudzoziemców lub w kilku ośrodkach, w zależności od tego, jak liczna będzie ta grupa. Będą mogły przebywać też poza ośrodkami”- dodaje.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Ewakuacja Kabulu. Zakwaterowanie migrantów
Wszyscy ewakuowani Afgańczycy na razie trafili na trwającą 10 dni kwarantannę. Odbywa się ona właśnie w ośrodkach dla cudzoziemców albo placówkach wyznaczonych przez wojewodę. Ci, którzy byli ewakuowani jako pierwsi, zakończą kwarantannę na początku przyszłego tygodnia. Wtedy będziemy mieć szansę poznać dokładną skalę, jaka część z nich zostanie w Polsce, a jaka wyjedzie za granicę.
Afgańczycy, którzy są w grupie osób ewakuowanych w ostatnich dniach z Afganistanu do Polski, mają od kilku do kilkudziesięciu lat.
“Do Polski przyleciały zarówno osoby samotne, jak i całe rodziny z Afganistanu” – opisuje Jakub Dudziak.
“To rodziny nie tylko powiązane bezpośrednio, ale też dalsze więzy. Są dzieci w wieku przedszkolnym, a nawet młodsze” – podkreśla.
Ewakuowani z Afganistanu przechodzą teraz kwarantannę. Znajdują się najczęściej w ośrodkach dla cudzoziemców, między innymi na Mazowszu, w Dębaku oraz w okolicy Góry Kalwarii. Tam do dyspozycji mają między innymi sale do nauki języka polskiego, pomoc psychologa, dostęp do internetu i sale zabaw dla dzieci.
rmf24.pl