Talibowie przejęli amerykańskie uzbrojenie. Teraz się chwalą

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Talibowie w amerykańskich mundurach

Talibowie używają amerykańskiego uzbrojenia / Fot. Twitter/ Paweł Rybicki

Talibowie, którzy opanowali Afganistan, przejęli część amerykańskiego uzbrojenia, które miało służyć do walki z nimi. Analitycy podkreślają, że przejęcie takiej ilości amerykańskiego uzbrojenia, nawet jeżeli nie zostanie ono wykorzystane do operacji militarnych, ma poważny wymiar propagandowy.
  • Talibowie przejęli m.in. tysiące pojazdów opancerzonych Humvee i dużą liczbę broni osobistej.
  • USA obawiają się, że zdobyte przez talibów uzbrojenie może zostać użyte przeciwko cywilom. 
  • W ostatnich tygodniach wycofująca się armia USA przeprowadzała akcję niszczenia części sprzętu, tak by nie mógł być później użyty przez talibów.
  • Zobacz także: Afganistan. Wiarygodne doniesienia o masowych egzekucjach

W ciągu ostatnich 20 lat USA wydały 83 mld dolarów na wzmocnienie afgańskich służb bezpieczeństwa. Stany Zjednoczone dostarczyły do Afganistanu m.in. 600 tys. sztuk broni osobistej, 80 tys. pojazdów, 208 samolotów, 162 tys. sztuk sprzętu łączności i 16 tys. zestawów noktowizyjnych i duże ilości amunicji. Tak wynika z danych amerykańskich instytucji kontrolnych.

Talibowie w ciągu zaledwie kilku tygodni opanowali niemal cały Afganistan, a uzbrojenie, które miało służyć do walki z nimi, stało się teraz częścią ich arsenału.

Media na całym świecie pokazywały talibów poruszających się amerykańskimi samochodami pancernymi, oprócz Humvee przejęto też wiele nowoczesnych, odpornych na miny pojazdów MRAP. Na wielu zdjęciach i filmach widać bojowników wyposażonych w amerykańską broń (głównie karabiny M16 i karabinki M4) oraz noktowizory.

Zdaniem ekspertów poważne zagrożenie stwarza przejęcie przez talibów dużej ilości stosunkowo prostej w obsłudze broni, zapasów dopasowanej do niej amunicji i osobistego wyposażenia w rodzaju noktowizorów. Według Agencji Reutera karabiny maszynowe, moździerze, artyleria oraz środki łączności i pozwalające na walkę w nocy noktowizory dają talibom przewagę nad każdym ruchem oporu, który może się pojawić chociażby w stanowiącej historyczny bastion przeciwników talibów Dolinie Pandższeru.

Zrabowali amerykański sprzęt

W środę AFP poinformowała, że w mediach społecznościowych pojawiły się materiały ukazujące specjalną jednostkę Badri 313.

– Talibscy żołnierze na zdjęciach i filmach mają nowe mundury i są wyposażeni w zrabowany amerykański sprzęt. Ostro kontrastują z wizerunkiem zwykłego afgańskiego bojownika

– napisała AFP.

Żołnierze są pokazani w mundurach, butach, kominiarkach i kamizelkach kuloodpornych podobnych do tych noszonych przez siły specjalne na całym świecie, w przeciwieństwie do tradycyjnego wojownika talibskiego, ubranego w salwar kamiz, turban i sandały. Członkowie Badri 313 trzymają nowe karabiny produkcji amerykańskiej, takie jak M4, czasami z noktowizorami i zaawansowanymi celownikami.

forsal.pl, onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY