- Rada Przedsiębiorczości zwróciła się do rządu w sprawie wprowadzenia dodatkowych regulacji pozwalających na wprowadzenie w Polsce segregacji sanitarnej.
- Przedstawiciele biznesu chcą zmotywować ludzi do szczepień poprzez ograniczenie usług oraz przestrzeni społecznego dla osób niezaszczepionych.
- Rada wnosi do rządu o przyznanie przedsiębiorcom uprawnień do weryfikacji statutu zaszczepienia swoich klientów. Chce także prawa do pełnoprawnej odmowy obsługi osoby niezaszczepionej.
- Zobacz także: Komisja Europejska stawia ultimatum ws. wyroku TSUE. “Polska ma miesiąc”
Bezpośrednio przyznając, zdaniem Rady Przedsiębiorczości niezaszczepieni powinni zostać wykluczeni z życia społecznego. Przedstawiciele biznesu w ten sposób chcą zmotywować ludzi do przyjęcia preparatu na COVID-19.
“Z uwagi na prognozowane zagrożenie wywołane czwartą falą pandemii oraz pojawianie się kolejnych odmian wirusa SARS-CoV-2, apelujemy o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do przyspieszenia procesu immunizacji polskiego społeczeństwa”
– pisze do rządu Rada Przedsiębiorczości, zrzeszająca największe organizacje przedsiębiorców.
Według Rady, “problem niezaszczepionych obywateli nie tylko zagraża systemowi ochrony zdrowia, ale także finansom publicznym”. Dodano, że niezaszczepienie może w bliskiej perspektywie wiązać się m.in. ze skutkami finansowymi prowadzącymi do upadku firm i likwidacji miejsc pracy.
Niezaszczepieni zostaną wykluczeni z życia społecznego?
Związek zrzeszający największe organizacje przedsiębiorców apeluje do rządu o wprowadzenie podstaw prawnych do możliwości weryfikacji statusu szczepienia swoich klientów.
Postuluje też zapewnienie “zwolnienia przedsiębiorcy odmawiającego dostępu osobom nieszczepionym do świadczonych przez siebie usług z ewentualnych negatywnych konsekwencji na płaszczyźnie prawa cywilnego, prawa wykroczeń i innych przepisów”. Oznacza to, że jeśli ten postulat wejdzie w życie, to przedsiębiorca będzie mógł odmówić obsługi osoby niezaszczepionej bez żadnych konsekwencji.
Polski biznes proponuje też wprowadzenie zmian do Kodeksu pracy. Miałyby na celu m.in unormowanie przepisów w zakresie BHP, wprowadzających obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 konkretnych grup zawodowych. Umożliwiłyby pracodawcom pozyskiwania danych na temat szczepień i ich przetwarzania.
Pod apelem podpisali się przedstawiciele organizacji należących do Rady Przedsiębiorczości: Krajowej Izby Gospodarczej, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych-ABSL, Konfederacji Lewiatan, Polskiej Rady Biznesu, Pracodawców RP, Związku Pracodawców Business Centre Club, Związku Banków Polskich, Związku Rzemiosła Polskiego.
businessinsider.com.pl