Nadwyżka w budżecie. Morawiecki: “Możemy realizować politykę inwestycyjną”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki / Fot. YouTube

Premier Mateusz Morawiecki oznajmił podczas wtorkowej konferencji prasowej, że w styczniu 2023 r. odnotowano 11 mld zł nadwyżki w budżecie. Środki te zostaną przeznaczone na nowe inwestycje.
  • Premier Mateusz Morawiecki poinformował o 11 mld zł nadwyżki w budżecie.
  • Dzięki temu rząd może przeprowadzić kilka nowych inwestycji.
  • W budżecie przewidziano wzrost PKB w ujęciu realnym w wysokości 1,7 proc.
  • Zobacz także: Mąka ze świerszczy. Jak odróżnić ją od tradycyjnej?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w styczniu odnotowano w budżecie 11 mld zł nadwyżki. Zapowiedział, że dzięki temu można zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na nowe inwestycje.

W styczniu tego roku zrealizowaliśmy budżet nadwyżkowy. Mamy nadwyżkę ponad 11 mld zł w budżecie. Dzięki tym nadwyżkom możemy realizować śmiałą politykę inwestycyjną

– poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Ustawa budżetowa na 2023 r. zakłada dochody na poziomie 604,5 mld zł, wydatki nie większe niż 672,5 mld zł oraz deficyt, który nie powinien przekroczyć 68 mld zł. Zgodnie z prognozami resortu finansów dług sektora rządowego i samorządowego ma wynieść 53,3 proc. PKB.

Czytaj więcej: Gniezno: Sprawdzą, czy mogą korzystać z energii geotermalnej

Budżet przewiduje wzrost PKB

W budżecie przewidziano wzrost PKB w ujęciu realnym w wysokości 1,7 proc., inflacja średnioroczna została zapisana na poziomie 9,8 proc., a wzrost przeciętnego funduszu wynagrodzeń założono w wysokości 7,8 proc.

Wśród zaplanowanych wydatków znalazły się m.in. zwiększenie środków na służbę zdrowia o ponad 6 proc. PKB, waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem na poziomie 113,8 proc. z minimalną gwarantowaną podwyżką o 250 zł oraz tzw. 13. emerytura.

Wydatki na obronność mają wzrosnąć do 3 proc. PKB. Poza tym środki na ten cel będą pochodzić z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, którym zarządza BGK.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY