Mąka ze świerszczy. Jak odróżnić ją od tradycyjnej?

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mąka ze świerszczy

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Niedawno Komisja Europejska wydała zgodę na wykorzystanie mąki ze świerszcza domowego (Acheta domesticus) do produkcji żywności. Niektórzy pewnie zastanawiają się, jak będzie można odróżnić taką mąkę od tradycyjnej?

Zobacz także: Sklep z jadalnymi owadami już w Polsce. “Rzeczywiście w ostatnim czasie ludzie częściej dzwonią i pytają”

Jak czytamy na stronie internetowej Tygodnika “Poradnik Rolniczy”, mąka ze świerszczy będzie mogła być wykorzystywana “do produkcji wielu powszechnych artykułów spożywczych, jak chleb, bułki, ciastka, krakersy, batoniki zbożowe, a nawet napoje”. Jak taką mąkę odróżnić od tradycyjnej?

Ogłoszone 4 stycznia rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej:

  • zezwala na wprowadzanie na rynek w Unii jako nowej żywności, częściowo odtłuszczonego proszku z Acheta domesticus (świerszcza domowego) od 24 stycznia 2023 r.,
  • dopuszcza dodatek ten proszek do określonych produktów spożywczych w maksymalnej dopuszczalnej ilości zgodnej ze wskazanymi w rozporządzeniu warunkami stosowania tej nowej żywności.

Prawo do wprowadzania do obrotu mąki ze świerszczy na terenie UE wydano póki co tylko jednej firmie. To Cricket One Co. Ltd z Wietnamu. Zezwolenie ma też limit czasowy – do 24 stycznia 2028 r.

Jak klient rozpozna mąkę ze świerszczy od tej tradycyjnej? Przepisy UE nakazują, żeby produkty zawierające mąkę ze świerszczy zawierały na etykiecie informację o tym fakcie, a także wskazanie, że składnik może powodować alergiczne reakcje u konsumentów, u których stwierdzono alergię na skorupiaki, mięczaki, produkty z nich uzyskane oraz na roztocza kurzu domowego. Informację tę zamieszcza się w pobliżu wykazu składników środka spożywczego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tygodnik-rolniczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY