Elektrownie szczytowo-pompowe. Rząd przygotowuje specustawę

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Minister Anna Moskwa

MKiŚ Anna Moskwa / Fot. Twitter

Rząd zajmie się dziś projektem specustawy o elektrowniach szczytowo-pompowych. Autorem proponowanych przepisów jest ministerstwo klimatu i środowiska.
  • Rząd zajmie się we wtorek projektem specustawy o elektrowniach szczytowo-pompowych.
  • Nowe regulacje zaproponowane przez ministerstwo klimatu i środowiska mają ułatwić budowę elektrowni.
  • Ponadto budowa takich elektrowni ma zwiększyć polskie bezpieczeństwo energetyczne.
  • Zobacz także: Fundacja Życie i Rodzina rusza z kampanią “Sejm bez aborterów”

Rząd zajmie się we wtorek projektem specustawy o elektrowniach szczytowo-pompowych. Autorem proponowanych przepisów jest ministerstwo klimatu i środowiska prowadzone przez Annę Moskwę. Nowe regulacje mają ułatwić budowę elektrowni szczytowo-pompowych. Główny zapis specustawy zakłada, że każde przedsięwzięcie w tym zakresie będzie inwestycją celu publicznego.

Według resortu klimatu w Polsce mogłoby powstać sześć takich jednostek wytwórczych – jedna z nich w Młotach w gminie Bystrzyca Kłodzka.

Czytaj więcej: Stepan Bandera Żołnierzem Wyklętym? Pokaz laserowy wzbudził kontrowersje

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski

Minister klimatu Anna Moskwa, która w połowie lutego przebywała w tej gminie, powiedziała, że inwestycja wzmocniłaby bezpieczeństwo energetyczne okolicy.

Gdyby potencjalnie ta inwestycja się tutaj wydarzyła, to jest około jednego giga. Dla wyobrażenia sobie, jest to zapotrzebowania na energię na około 750 tys. gospodarstw domowych. To jest tyle co jeden reaktor atomowy, co mniej więcej jeden blok węglowy albo jedna duża farma wiatrowa na morzu. To jest bezpieczeństwo energetyczne nie tylko tego regionu, nie tylko tych miejscowości, ale to tak naprawdę stabilizowanie bezpieczeństwa energetycznego dla całej Polski

– stwierdziła Anna Moskwa.

Projekt specustawy o elektrowniach szczytowo-pompowych przewiduje też konsultacje społeczne jako ważny element przygotowań inwestycji.

W Polsce obecnie funkcjonuje sześć głównych elektrowni szczytowo-pompowych. Największa z nich znajduje się w Żarnowcu i produkuje 716 MW mocy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY