Białoruś. W kościele zamalowano fresk “Cud nad Wisłą”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W kościele katolickim w miejscowości Soły w obwodzie grodzieńskim, na zachodzie Białorusi, zamalowano na polecenie władz fresk "Cud nad Wisłą".
  • Na polecenie białoruskich władz w kościele Matki Bożej Różańcowej zamalowano historyczny fresk “Cud nad Wisłą”.
  • Wcześniej dziennikarka Ksienia Lebiediewa w programie telewizyjnym stwierdziła, że obraz nawołuje do nienawiści.
  • Jak się okazuje, w przeszłości komunistyczne władze również kazały zamalować fresk, a po upadku Związku Sowieckiego został odmalowany.
  • Zobacz także: Prorosyjski protest w Mołdawii. Przeciwnicy rządu blokują ruch na autostradzie

Fresk, zamalowany w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, wcześniej został skrytykowany w białoruskiej państwowej telewizji. Dziennikarka Ksienia Lebiediewa oceniła w programie wyemitowanym w grudniu, że dzieło rzekomo podżega do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym.

Serwis “katolik.life” podał, że fresk już raz był zamalowany w przeszłości – w czasach sowieckich. Po upadku ZSRR znajdujące się przy ołtarzu dzieło odrestaurowano i ponownie poświęcono.

Tak już było za czasów komunistów, ale później dzieło, przedstawiające bitwę, w której rosyjską agresję powstrzymała polska armia, nie dopuszczając do rozprzestrzenienia się bolszewickiego ateistycznego reżimu, odrestaurowano

– zauważył portal “katolik.life”.

Czytaj więcej: Serbia dementuje sprzedaż uzbrojenia. Rosja osamotniona na wojnie

Rzecznik MSZ potępia akt wandalizmu

Z kolei ze strony polskich władz wypowiedział się rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Łukasz Jasina, który skrytykował tę decyzję i akt wandalizmu.

Potępiamy niszczenie polskiego dziedzictwa kulturowego na Białorusi przez łukaszenkowski reżim. Dziedzictwo to stanowi integralną część historii Białorusi. Jego zniszczenie jest niegodne i niezgodne z zasadami cywilizowanego świata

– napisał na Twitterze Łukasz Jasina.

Fresk w kościele w Sołach powstał wkrótce po Bitwie Warszawskiej z 1920 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

gosc.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY