PGZ podpisało umowy z koreańczykami. Ustalono miejsce produkcji czołgów i armatohaubic

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przekazanie K9 jednostce w Węgorzewie

Szef MON Mariusz Błaszczak / Fot. PAP/Tomasz Waszczuk. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała dokumenty określające zasady współpracy przemysłowej z reprezentantami południowokoreańskich firm przy planowanej w Polsce produkcji czołgów K-2 i armatohaubic K-9.
  • W piątek doszło do podpisania umów pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową, a przedstawicielami południowokoreańskiej firmy Hyundai Rotem Company.
  • Strony ustaliły wcześniej zakres współpracy w zakresie produkcji, dostaw oraz obsługi czołgów.
  • Produkcja pojazdów odbywać się będzie w poznańskich Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych.
  • Zobacz także: Kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy. USA wyśle amunicje

W piątek 24 lutego 2023 r. doszło do podpisania umów pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową, a przedstawicielami południowokoreańskiej firmy Hyundai Rotem Company. Podpisanie dokumentów poprzedziła kolejna tura negocjacji na temat współpracy przemysłowej w zakresie produkcji, dostaw oraz obsługi czołgów K2 w wersji PL.

W wyniku rozmów uzgodniono, że wspólna produkcja czołgów K-2PL oraz pojazdów towarzyszących na podwoziu gąsienicowym odbywać się będzie w poznańskich Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych.

Dookreślony został też zakres zdolności przemysłowych jakie zostaną przeniesione do WZM i pozostałych spółek PGZ, w tym obejmujących montaż czołgów, utworzenie potencjału w zakresie produkcji korpusów i wież, produkcji zawieszenia hydropneumatycznego, produkcji zespołu armaty i automatu ładowania oraz innych wybranych komponentów czołgu. Dokument określa również m.in. warunki techniczne i infrastrukturalne niezbędne do produkcji oraz świadczenia usług serwisu, napraw oraz obsług w Polsce w całym cyklu życia czołgu. Uzgadnia również warunki licencji niezbędnej do produkcji czołgów na rzecz Sił Zbrojnych RP oraz warunki współpracy eksportowej.

Czytaj więcej: USA i NATO odrzucają chiński plan pokojowy. “Nie ufamy Chinom”

Armatohaubice K9PL w zakładach HSW

Konsekwencją negocjacji prowadzonych z firmą Hanwha Aerospace jest podpisanie umowy o zawiązaniu konsorcjum polsko-koreańskiego do produkcji armatohaubic K-9PL. Stronę polską reprezentują w nim PGZ S.A. oraz Huta Stalowa Wola S.A. W wyniku porozumienia dookreślono kwestie związane z ustanowieniem potencjału produkcji armatohaubic K9PL w HSW oraz możliwość przeprowadzenia procesu polonizacji dla części i komponentów używanych do planowanej produkcji. W pierwszym etapie przewidywana jest integracja i finalny montaż armatohaubic K9PL, a w drugim produkcja armatohaubic K9PL w zakładach HSW.

Powołane polsko-koreańskie konsorcjum będzie prowadziło dalsze rozmowy w zakresie uszczegółowienia podziału zadań, głównie w kwestii ustanowienia potencjału produkcji i serwisu, napraw i remontów w HSW, niezbędnego dla realizacji umowy wykonawczej oraz usług pogwarancyjnych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl, grupapgz.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY