42. rocznica Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Co dalej z polskim rolnictwem?

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Obchody 42. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

Obchody 42. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich / Fot. Paweł Kubala

W Rzeszowie działacze rolniczy, m.in. ze Stronnictwa Ludowego "Ojcowizna" RP, uczcili 42. rocznicę Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Rozmawiano też o współczesnych problemach polskiej wsi.

Zobacz także: Notes z kory brzozowej od Sybiraków. Nawrocki: “Ta historia nie skończyła się tylko nadal trwa”

Uroczystości rozpoczęły się o 11 od Mszy Św. w Kościele Farnym w Rzeszowie. Potem nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Rynku i tablicą upamiętniającą miejsce strajku w 1981 r. w dawnym Domu Kolejarza. Następnie w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się konferencja „Konstytucja Polskiej Wsi”.

W jej trakcie wręczono odznaczenia państwowe i okolicznościowe „W obronie polskiej ziemi”. Miały też miejsce referaty: dr. Dariusza Grabowskiego „Wspólnota wsi oraz małej i średniej przedsiębiorczości szansą dla polskiej gospodarki”, prof. Jerzego Szymony „Trzy pętle zniewolenia współczesnego rolnictwa” i prof. Romana Niżnikowskiego „Aspekty zrównoważonej produkcji rolnictwa i łowiectwa”.

40% populacji mieszka na wsi. Ich dochody są osiągane w 10% z gospodarstw rolnych, w 50% z pracy najemnej, w miasteczkach i miastach, 30% ze świadczeń socjalnych, 1,4 mln, czyli 20% aktywnych zawodowo mieszkańców wsi pracuje wyłącznie w rolnictwie – zwrócił uwagę dr Grabowski.

Dr Dariusz Grabowski ocenił, że rolnictwo powinno współpracować z małą i średnią przedsiębiorczością.

Z kolei prof. Jerzy Szymona swoje wystąpienie opatrzył cytatem przewodnim autorstwa G. K. Chestertona: “Musimy cofnąć się do wolności lub iść naprzód ku niewoli”. Opisywał zmiany, jakie w ostatnich dziesięcioleciach zaszły w rolnictwie, wskazując na ich negatywne efekty, uzależnianie rolnictwa od czynników zewnętrznych. Przedstawił też propozycje, jakie miałyby doprowadzić do uniezależnienia rolnictwa.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY