Notes z kory brzozowej od Sybiraków. Nawrocki: “Ta historia nie skończyła się tylko nadal trwa”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Brzozowe karty od Sybiraków

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Na konferencji w siedzibie Archiwum IPN w Warszawie zaprezentowano notes z kory brzozowej z zapisami osób zesłanych na Sybir. Przedmiot należał do Janiny Krzeczkowskiej z domu Broszkiewicz i zawiera wpisy jej znajomych, którzy wraz z nią przebywali na zesłaniu.
  • Na konferencji w siedzibie Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowano notes z kory brzozowej z zapisami osób zesłanych na Sybir.
  • Przedmiot należał do Janiny Krzeczkowskiej z domu Broszkiewicz i zawiera historię jej zesłania.
  • Zapiski na korze brzozowej są świadectwem pamięci o tragicznych doświadczeniach osób represjonowanych przez sowiecką Rosję.
  • Zobacz także: Były szef polskiej dyplomacji poważnie chory. Waszczykowski: “Lepiej już nie będzie”

Na konferencji w siedzibie Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie zaprezentowano notes z kory brzozowej z zapisami osób zesłanych na Sybir. Przedmiot należał do Janiny Krzeczkowskiej z domu Broszkiewicz i zawiera wpisy jej znajomych, którzy wraz z nią przebywali na zesłaniu.

Notes do Instytutu Pamięci Narodowej przekazała córka kobiety, Krystyna Krzeczkowska, w ramach projektu “Archiwum Pełne Pamięci”.

Prezes IPN, dr Karol Nawrocki, powiedział na konferencji, że pamiętnik ma 18 stron, z czego 16 zostało zapisanych, co ma wymiar symboliczny.

Dwie niezapisane strony mówią nam dzisiaj, że ta historia nie skończyła się ani w roku 1941, gdy pani Janina zapisywała ten notatnik na nieludzkiej ziemi, ani w 1945 roku, ani wraz ze śmiercią naszych bohaterów, tylko ta historia trwa. To jest zobowiązanie, abyśmy nie pozwolili, aby to doświadczenie zostało zapomniane czy pominięte w panteonie narodowej pamięci. Za sprawą takich wydarzeń jak dzisiejsze czujemy, że żaden okruch pamięci o naszych narodowych bohaterach nie zostanie zapomniany

– powiedział dr Karol Nawrocki prezes IPN.

Zapiski na korze brzozowej są świadectwem pamięci o tragicznych doświadczeniach osób represjonowanych przez sowiecką Rosję.

W Polsce podobne przedmioty posiadają w swoich zbiorach jedynie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY