Przywódca Chin wygłosi pokojowe przemówienie. Tajani: “Chiny muszą odegrać fundamentalną rolę”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Xi Jinping

Prezydent Chin Xi Jinping / fot. youtube/CGTN

Przywódca Chin Xi Jinping wygłosi przemówienie pokojowe w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - poinformował szef MSZ Włoch Antonio Tajani. Przekonywał go o tym Główny dyplomata Komunistycznej Partii Chin Wang Yi, który weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
  • Minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani poinformował, że chiński przywódca Xi Jinping ma wygłosić specjalną przemowę pokojową.
  • Na Twitterze wicepremier Tajani napisał, że konieczne jest stworzenie warunków dla sprawiedliwego pokoju na Ukrainie.
  • Główny dyplomata Komunistycznej Partii Chin Wang Yi weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
  • Zobacz także: Beatyfikacja rodziny Ulmów. Znamy szczegóły

Minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani poinformował, że chiński przywódca Xi Jinping ma wygłosić specjalną przemowę pokojową w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Taką informację przekazał mu były chiński szef dyplomacji Wang Yi.

Wang powiedział mi, że Xi wygłosi mowę pokojową w rocznicę inwazji na Ukrainę

– powiedział Antonio Tajani.

Zaznaczył, że podczas spotkania z chińskim dyplomatą apelował do Pekinu, by użył wszystkich swoich sił, aby przekonać Moskwę do rozmów pokojowych w celu zapewnienia niepodległości Ukrainie i zakończenia wojny.

Na Twitterze wicepremier Tajani napisał, że konieczne jest stworzenie warunków dla sprawiedliwego pokoju na Ukrainie.

Chiny muszą odegrać fundamentalną rolę, by naciskać na pokój. Jestem pewien, że Pekin jest gotów zaangażować się w tej kwestii

– dodał szef włoskiej dyplomacji.

Główny dyplomata Komunistycznej Partii Chin Wang Yi weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Ma też w planach wizytę w Rosji.

Czytaj więcej: Proces dziennikarzy NEXTA. Białoruś walczy z niezależnymi mediami

Stonowane reakcje Pekinu

Władze Chin do tej pory nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. W ubiegłym roku Wang Yi, deklarował poparcie Pekinu dla osiągania strategicznych celów rozwojowych i umacniania mocarstwowej pozycji Rosji pod przywództwem prezydenta Putina.

Według komentatorów, jednym z tematów rozmów Wanga Yi z urzędnikami rosyjskimi mogą być przygotowania do potencjalnej wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Rosji w lutym lub w marcu. Putin zaprosił Xi do złożenia wiosną wizyty w Moskwie, gdy rozmawiał z nim online w grudniu 2022 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY