Proces dziennikarzy NEXTA. Białoruś walczy z niezależnymi mediami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Proces białoruskich dziennikarzy

Sciapan Puciła / Fot. Twitter

Przed sądem obwodowym w Mińsku rozpoczął się w czwartek proces redaktorów opozycyjnego projektu Nexta – powiadomiło białoruskie centrum praw człowieka Wiasna.
  • W czwartek ruszył w Mińsku proces białoruskich dziennikarzy pracujących dla “NEXTA”. Białoruskie władze chcą skutecznie zwalczyć ruchy oporu oraz niezależne media.
  • Bezpośrednio w procesie uczestniczy jeden z oskarżonych mianowicie Raman Pratasiewicz, reszta uczestniczy w zdalnym procesie.
  • Władze Białorusi oskarżyły całą trójkę o złamanie kilku artykułów kodeksu karnego, w tym wzniecanie nienawiści.
  • Zobacz także: Wojna na Ukrainie. Łukaszenka wyjawił kiedy dołączy do Rosjan

W czwartek ruszył w Mińsku proces białoruskich dziennikarzy pracujących dla “NEXTA”. Białoruskie władze chcą skutecznie zwalczyć ruchy oporu oraz niezależne media.

Przed sądem obwodowym w Mińsku rozpoczął się w czwartek proces redaktorów opozycyjnego projektu Nexta

– poinformowało białoruskie centrum praw człowieka Wiasna.

Bezpośrednio w procesie uczestniczy tylko jeden z oskarżonych mianowicie Raman Pratasiewicz. Pozostali dziennikarze jak Sciapan Puciła oraz Jan Rudzik są sądzeni zaocznie, gdyż przebywają poza Białorusią.

Pratasiewicz, w przeszłości jeden z redaktorów Nexty, został zatrzymany w Mińsku w maju 2021 roku po przymusowym lądowaniu samolotu, którym leciał z Aten do Wilna.

Czytaj więcej: PE przyjął zakaz rejestracji aut spalinowych. Solidarna Polska wzywa do sprzeciwu

Oskarżenia władz Białorusi

Władze Białorusi oskarżyły całą trójkę o złamanie kilku artykułów kodeksu karnego, w tym wzniecanie nienawiści, organizację protestów i działań naruszających porządek publiczny, wezwania do przejęcia władzy, utworzenie formacji ekstremistycznej, zniewagi Alaksandra Łukaszenki.

Oddzielnie Puciła i Rudzik są jeszcze oskarżani o zmowę w celu nielegalnego przejęcia władzy, finansowanie działalności ekstremistycznej i dyskredytację Białorusi.

Wraz z Pratasiewiczem w 2021 roku zatrzymana została obywatelka Rosji Sofija Sapiega, jego ówczesna partnerka. Sapiega została skazana przez białoruski sąd na sześć lat pozbawienia wolności.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY