- Biuro Budżetowe Kongresu opublikowało prognozę finansową Stanów Zjednoczonych.
- Jeśli do lipca rząd nie dojdzie do porozumienia z Kongresem, może dojść do niewypłacalności.
- 19 stycznia przekroczony został dozwolony prawnie limit zadłużenia, po którym niemożliwe jest dalsze pozyskiwanie funduszy za pomocą instrumentów dłużnych.
- Zobacz także: Fundacja Batorego pod lupą. Fundusze Norweskie na pomoc lewackim organizacjom
Amerykański rząd coraz bardziej zbliża się do osiągnięcia niewypłacalności. Biuro Budżetowe Kongresu opublikowało prognozę, z które wynika, że jeśli Biały Dom nie dojdzie do porozumienia z republikanami w Kongresie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia, już w lipcu amerykańska administracja stanie się niewypłacalna.
Stany Zjednoczone są w trudnej sytuacji. 19 stycznia przekroczony został dozwolony prawnie limit zadłużenia, po którym niemożliwe jest dalsze pozyskiwanie funduszy za pomocą instrumentów dłużnych. Ze względu na brak porozumienia w Kongresie, Stany Zjednoczone zmagają się z patową sytuacją, w której finanse publiczne zostały de facto zamrożone. Prawo nie pozwala bowiem przekroczyć ustawowego limitu długu w wysokości 31,4 biliona dolarów, czyli około 120 proc. przychodów.
Czytaj więcej: Ambasador Niemiec w Polsce zapytał o najlepsze pączki w Warszawie. Jest cięta riposta
Niepokojący list od Sekretarz Skarbu
Sekretarz Skarbu w liście do Kongresu napisała, że uruchomione środki mają uratować gospodarkę przed technicznym bankructwem do 5 czerwca 2023 roku. Do tego momentu impas w Izbie Reprezentantów musi się skończyć.
Jak stwierdziłam w moim liście z 13 stycznia, okres, na który nadzwyczajne środki mogą wystarczyć, jest przedmiotem znaczącej niepewności. Z szacunkiem ponaglam Kongres do szybkich działań
– czytamy w liście sekretarz skarbu Janet Yellen.
Część ekonomistów i niektórzy Demokraci zaproponowali Departamentowi Skarbu wyjście z politycznego patu. Szefowa resortu Janet Yellen nie jest jednak tym pomysłem zachwycona.
Chodzi bowiem o wybicie platynowych monet o wartości miliarda dolarów i zdeponowanie ich w Rezerwie Federalnej. Miałoby to podnieść możliwy prób zadłużenia finansów publicznych. Byłoby to wykorzystanie pewnego rodzaju luki prawnej, która pozwoliłaby ominąć nałożony prawem limit. Janet Yellen szybko jednak skrytykowała ten pomysł. W rozmowie z Wall Street Journal przyznała, że bardzo trudno przypuszczać, że Fed zdecyduje się na tego typu sztuczkę.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
wprost.pl, magnapolonia.org